Akut koroner sendromlu hastalarda anjiografik trombüsü öngörmede inflamatuar mediatörlerin rolü
Role of inflammatory mediators in the prediction angiographic thrombus in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 352803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN KUVANDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: İnflamatuar mekanizmalar akut miyokard infarktüsü oluşumunda ve prognozunda önemli bir rol oynamıştır. İnflamatuvar mediatörler akut miyokard infarktüsünün olumsuz sonuçları ile ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmada akut koroner sendromlu hastalarda, lökosit sayımı, nötrofil sayımı, nötrofil lenfosit oranı ve yüksek duyarlılıklı C reaktif proteinin anjiografik trombüsü öngörmedeki hipotezi test edildi. YÖNTEM: Bu prospektif çalışmaya akut koroner sendromlu 150 hasta dahil edildi. Hastalar bir trombüs oluşum grubu (n = 65) ve non trombüs oluşum grubu (n = 85) olarak ayrıldı. Koroner anjiyografi öncesinde yüksek duyarlıklı C reaktif protein ölçümü ve rutin kan laboratuvar çalışmaları için kan örnekleri toplandı. Nümerik veriler ortalama ± standart deviasyon, nominal veriler ise sayı ve yüzde olarak ifade edildi. Gruplar arasında karşılaştırmalarda nominal değişkenler için ki-kare testi, nümerik veriler için ise t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Inflammatory mechanisms had played an major role in the formation and prognosis of acute myocardial infarction. Inflammatory mediators was assciated with negative consequences of acute myocardial infarction. This study tested the hypothesis that in the acute phase of acute coronary syndrome, leukocyte count, neutrophil count, neutrophil lymphocyte ratio, and high sensitivity C reactive protein are predictive of angiographic thrombus formation in the infarct related artery. METHODS: This prospective study included 150 consecutive patients with acute coronary syndrome. Patients were assigned to a thrombus formation group (n=65) and a non thrombus formation group (n=85). Blood samples for measurement of high-sensitivity C reactive protein and for routine blood laboratory studies were collected before to coronary angiography. Numerical data were expressed as mean ± standard deviation. Nominal data were expressed as the number and percentage. Comparisons between groups, chi-square test was used for nominal variables. Comparisons between groups, t-test was used for numerical data.