Troponin-ı ölçümünde ELFA ve CMIA yöntemlerinin karşılaştırılması
Troponin-i measurement ELFA and CMIA comparison of methods
- Tez No: 352819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YÖNDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Akut Koroner Sendrom tanı ve takibinde önemli bir yer tutan biyokimyasal kardiyak belirteçlerden kardiyak troponin-I (cTnI), spesifite ve sensitivitesi açısından diğerlerine göre daha özel bir öneme sahiptir. Bu çalışmada amaç; iki farklı troponin I ölçüm sistemini cihaz performansları açısından karşılaştırmaktır.Yöntem: ELFA (Enzim Linked Fluoro Immunassay) yöntemiyle çalışan Vidas ve CMIA (Kemilüminesans Immünassay) yöntemiyle çalışan Architect I 2000 SR cihazları arasında sistematik hatanın belirlenmesi için doğrusallık, geri kazanım, interferans, yöntem karşılaştırma deneyleri, rastgele hatanın tespit edilmesi için tekrarlanabilirlik çalışmaları yapıldı. Architect I 2000 SR cihazında çalışılan cTnI hasta sonuçları kullanılarak ROC analiz eğrisi grafiği yapıldı.Bulgular: Vidas cihaz için 0-24.8 µg/L, Architect I 2000 SR cihazı için 0-35.3 ng/ml'deki sonuçlar lineer olarak bulundu. Her iki cihazın deney içi ve deneyler arası tekrarlanabilirlik sonuçları %10 CV'den küçüktür. Architect I 2000 SR cihazında ortalama %84.2 geri kazanım, Vidas cihazında ortalama %90 geri kazanım tespit edildi. Her iki cihazın interferansı için izin verilen hata yüzdesi
Özet (Çeviri)
Backgraund and Aim: Cardiac troponin I (cTnI), an important biochemical marker for diagnosis and management of acute coronary syndrome, has particular importance than others in terms of its specificity and sensitivity. In this study, device performance of two different troponin I measurement systems was compared.Methods: Linearity, recovery, interference and method comparison experiments were carried out to be able to determine any possible systematic error between Vidas device, which is using CMIA (Chemiluminescence Immunoassay) method, and Architect I 2000 SR device, which is using ELFA (Enzyme Linked Fluoro-Immunoassay) method. Reproducibility studies were used to determine random errors. ROC curve graph was drawn by using CTnI patient results analyzed in Architect i2000.Results: The results found as 0-24.8 mg/L in Vidas and 0-35.3 ng/ml in Architect I 2000 SR, were compatible with linearity. Intra and interexperimental reproducibility results were found lower than 10% CV in both devices. Recovery was detected on average of 84.2% in Architect I 2000 SR, while that was on average of 90% in Vidas device. Error percentage which was allowed for interference of each devices was