Göziçi ranibizumab enjeksiyonunun optik sinir üzerine etkisinin patern vep ile değerlendirilmesi
Intraocular injection of ranibizumab effect on the optic nerve to evaluate with pattern vep
- Tez No: 352852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ONARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Koroid neovaskülarizasyonu tedavisi için sık olarak kullanılan anti-VEGF ajan olan ranibizumabın göziçi enjeksiyonunun optik sinir üzerine etkisinin patern VEP testi ile değerlendirilmesidir.Yöntem: Yaşa bağlı makula dejenerasyonu nedeniyle koroid neovaskülarizasyonu gelişmiş ve 0,5mg göziçi ranibizumab enjeksiyonu yapılan 20 hastanın 20 gözüne ve diğer gözlerine enjeksiyon öncesi ve sonrası 1. ve 6. haftalarda patern VEP testi yapıldı. Aynı yaş grubunda 10 kontrol grubu hastasına patern VEP testi yapılarak sonuçlar karşılaştırıldı.Bulgular: Yaşları 64 ve 82 arasında olan 20 yaşa bağlı maküla dejenerasyonlu hastanın yaş ortalaması 73,45 idi. Enjeksiyon yapılan gözlerin başlangıç en iyi görme keskinliği ortalaması 9/100 idi ve son olarak 6. haftadaki en iyi görme keskinliği 14/100' dü. Enjeksiyon yapılan gözlerde başlangıç göziçi basıncı ortalaması 13,85mmHg idi, 1. haftadaki göziçi basınca ortalaması 16,75mmHg ve son olarak 6. haftadaki göziçi basıncı ortalaması ise 14mmHg idi. Hasta grubu ve kontrol grubu VEP dalga boyları ve latansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Enjeksiyon yapılan ve diğer gözlerde enjeksiyon sonrası 1. ve 6. haftalardaki VEP dalga boylarında ve latanslarında istatistiksel olarak anlamlı bir gerileme yoktu (p>0.05).Sonuç: Çalışmamızda VEP incelemesi ile 0.5 mg ranibizumabın göziçi enjeksiyonunun optik sinire dolaylı hasarı olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of intravitreal injection of ranibizumab, an anti-VEGF agent commonly used for the treatment of choroidal neovascularization, on optic nevre by pattern VEP test.Methods: Pattern VEP test was applied to 20 eyes of 20 patients who received 0,5 mg of ranibizumab injection because of age related maculopathy related choroidal neovascularization and also to other non-injected eyes of the same patients in 1st and 6 th weeks. Results are compared with 10 control patients of same age distribution.Results: Mean age was 73,45 in 20 age related maculopathy patients ranging between 64 and 82. Mean best corrected visual acuity of eyes receiving injection was 9/100 before injection and 14/100 finally on 6 th week. Mean intraocular pressure was 13,85 mmHg in eyes receiving injection before the injection, 16,75 mmHg at 1 st week and finally 14 mmHg at 6 th week. There was no statistically significant difference between the VEP wavelengths and latencies of the patient group and the control group. There was no statistically significant difference between VEP wavelengths and latencies in 1 st and 6 th weeks between injection receiving eyes and the other eyes.Conclusion: As a result of VEP evaluation it is concluded that 0,5 mg intravitreal ranibizumab injection does not have an indirect toxic effect to the optic nerve.