Diyabetik maküla ödeminde intravitreal ranibizumab enjeksiyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 394055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç:Bu çalışmada diyabetik maküla ödeminde (DMÖ) intravitreal ranibizumab uygulamasının, görme keskinliği (GK), göz içi basıncı (GİB) ve santral fovea kalınlığına (SFK) olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal-Metod:Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Aralık 2012 - Mayıs 2014 tarihleri arasında DMÖ tanısıyla takipleri bulunan ve DMÖ tedavisi için intravitreal 0,5 mg/0,05 ml ranibizumab (Lucentis; Genentech Inc, South San Francisco, CA, US) enjeksiyonu uygulanan hastalar çalışma kapsamına alındı.Olgulara enjeksiyon öncesi Optik Koherens Tomografi (OKT) ile bakıldı. Çekilen fundus floresein anjiografilerinde makülada ödem saptanan tüm hastalarda, OKT'de SFK en az 300µm ve üzerinde izlendi. Olguların enjeksiyondan sonraki 1. ay,3.ay ve 6. ay kontrolleri yapılıp GK, GİB ve OKT ile SFK bakıldı. SFK'sı 300µm ve üzerinde olan olgulara tekrar enjeksiyon uygulandı. Bulgular:Olguların yaş ortalamaları 59,51 ±7,80 yıl idi.Olguların enjeksiyon öncesi GK ortalama 0,80±0,59 logarithm of the minimum angle of resolution (logMAR) idi ve tekrarlayan enjeksiyonlar sonrası 1. aydaki ortalama GK 0,72±0,53 ,3.ay 0,71±0,47 ve 6.ay 0,62±0,34 logMAR idi ve istatiksel olarak anlamlı artış izlenmedi(p=0,072).Enjeksiyon öncesi SFK ortalamaları 573,06 ± 126,39µmidi ve enjeksiyonlar sonrası 1. ay SFK ortalamaları 443,93 ± 110,74µm, 3.ay SFK ortalamaları 431,55 ± 110,99µmve 6. ay SFK ortalamaları 398,97 ± 117,01µm idi veenjeksiyon öncesine göre karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı düşüş izlendi (p=0,001). Enjeksiyon öncesi GİB 17,14± 3,49 mmHg idi. Enjeksiyon sonrası 1. aydaki GİB 17,99 ± 3,54 mmHg, 3.aydaki GİB 17,46±3,61mmHg ,6.aydakiGİB 17,32±3,42 mmHg idi ve enjeksiyon öncesine göre karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı(p =0,36). Olgularda enjeksiyon sonrası ciddi komplikasyon gözlenmedi. Sonuçlar:Diyabetik retinopatiye bağlı gelişen DMÖ tedavisinde intravitreal ranibizumab enjeksiyonunun fovea kalınlığını azaltmasına rağmen GK üzerine olumlu etkisinin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of intravitreal ranibizumab injection on visual acuity (VA), intraocular pressure (IOP) and central foveal thickness (CFT) in patients with diabetic macular edema (DME). Materials and Methods: In this study we included 70 eyes of 70 patients who were treated with intravitreal ranibizumab injection (Lucentis; Genentech Inc, South San Francisco, CA, US) with a diagnosis of DME at Dicle University Faculty of Medicine Ophtalmology Clinic between December of 2012 and May 2014. The mean age of the patients was 59.5 ±7.80 years. Prior to the injections the patients were evaluated for VA, IOP and CFT with optical chorence tomography (OCT). The dose of ranibizumab was 0.5 mg/0.05 ml. At 1st month, 3rd month, 6th month, patients were reevaluated by means of VA, IOP and CFT in every visits. In patients with CFT ≥300µm repeated injections were performed. Results: Before injection (BI), the mean VA of the patients was 0.80±0.59 logMAR and after injection in the 1st month was 0.72±0.53 logMAR, 3rd month was 0.71±0.47 logMAR, 6th month was 0.62±0.34 logMAR and statistical significant increase was not observed (p=0.072).