Diyabetik makula ödemi olan hastalarda intravitreal ranibizumab ve aflibercept enjeksiyonunun retina damar çapına etkisi ve karşılaştırılması
The effect of intravitreal ranibizumab and aflibercept injection on retinal vessel diameter in patients with diabetic macula edema and comparison of these effects
- Tez No: 608637
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSAL MELDA YENEREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Diyabetik makula ödemi olan hastalarda intravitreal ranibizumab ve aflibercept enjeksiyonunun retina damar çapına olan etkisini değerlendirmek ve karşılaştırmak GEREÇ VE YÖNTEMLER: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde Ocak 2017-Eylül 2018 tarihleri arasında ilk defa diyabetik makula ödemi (DMÖ) tanısı alan ve intravitreal ranibizumab ve aflibercept enjeksiyonu uygulanan hastalar değerlendirilmiştir. Yaşları 48-81 arasında değişen, 21 erkek ve 9 kadın olmak üzere toplam 30 hastanın 30 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Onbeş hastanın 15 gözüne intravitreal ranibizumab, onbeş hastanın 15 gözüne intravitreal aflibercept enjeksiyonu uygulanmıştır. Hastaların enjeksiyon öncesi, 1. ayı, 2. ayı ve 3. ayı olmak üzere çekilen optik kohorens tomografi (OKT) görüntülerinden retina damar çapı ölçümleri yapılmıştır. BULGULAR: Vertikal üst temporal ven (ÜTV) ölçümlerinde, intravitreal ranibizumab ile tedavi edilen grupta bazal damar çapı ortalama 165,07 ± 27,00 µm iken 3. ay sonunda damar çapı 157,27 ± 25,75 µm' e düşmüştür. Bazal ölçüme göre 2. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate and compare the effect of intravitreal ranibizumab and aflibercept treatment on retinal vessel diameter in patients with diabetic macular edema. MATERIALS AND METHODS: The patients who were diagnosed with diabetic macular edema for the first time and who received intravitreal ranibizumab and aflibercept injections between January 2017 and September 2018 in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, Department of Ophthalmology were evaluated. Thirty eyes of a total of 30 patients (21 male and 9 female) aged 48-81 years were included in the study. 15 eyes of fifteen patients received intravitreal ranibizumab and 15 eyes of fifteen patients received intravitreal aflibercept injection. Retinal vessel diameter measurements were performed from the optical cohorens tomography (OCT) images taken before the injection, first, second and third months. RESULTS: Basal vessel diameter decreased from 165,07 ± 27,00 µm to 157,27 ± 25,75 µm in the third month in the group treated with intravitreal ranibizumab in superotemporal vein vertical measurements.