HBA1C' nin hemogram parametreleri ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of HBA1C associated with complete blood count parameters
  1. Tez No: 352897
  2. Yazar: CUMA DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER KISA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
HbAlc konsantrasyonları plazma glukoz seviyesi ile eritrosit yaşam süresini yansıtır. Yapılan çalışmalarda genç eritrositlerin olgun eritrositlerden daha düşük düzeyde glikozillenmiş Hb içerdikleri bulunmuştur. Bu yüzden HbAlc'nin diyabette daha önceki 2-3 aylık glukoz seviyesini tahmin etmek için kullanıldığı gibi, normoglisemik kişilerde, anemilerin teşhisi ve eritrosit yaşam süresini tesbit etmek amacıyla da kullanılabildiği gösterilmiştir. Ocak 2010 ile Mayıs 2013 talihleri arasında 1939 veri setini incelediğimiz bu çalışmada; kanın glikozillenmiş hemoglobin değeri ile hemogram parametreleri olan MCV, MCH, MCHC, HCT, HB, RBC, RDW, PLT, MPV, PDW, WBC ve WBC-alt parametreleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçladık.Bu çalışmada; MPV, PDW, WBC, granülosit sayı/yüzde ve nötrofîl sayı/yüzde düzeyleri, HbAlc >6.5 olan grupta HbAlc
Özet (Çeviri)
HbAlc reftects the level of plasma gîucose concentrations and erythrocyte life span. Studies have shown tlıat young red blood cells contain lower levels of glycosylated hemoglobin than mature red blood cells. While HbAlc is vvidely used to estimate the glııcose levels in past 2-3 months, It has been shown that HbAlc can be used to determine anemia and the red blood cells life span in normoglycemic people. In this study , we analyzed 1939 data between January 2010 and May 2013 to evaluate the relationship between complete blood count parameters (MCV, MCH, MCHC, HCT, HB, RBC, RDW? PLT, MPV, PDW, WBC and WBC-sub- parameters) and HbAlc levels. In this study, we foımd that MPV, PDW, WBC, granulocyte percentage and count, neutrophil percentage and count is statistically and significantly elevated in HbAlc >6.5 group than HbAlc