Mesane ürotelyal karsinomalarinda MNP-2,MNP-9,CD147,TİMP-1 ve TİMP -2 ekspresyonlarinin i̇ncelenmesi
Analysis of MNP-2, MNP-9, CD147, TIMP-1 and TIMP-2 expressions in bladder urothelial carcinomas
  1. Tez No: 352905
  2. Yazar: SAMİ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETTuran S., Mesane Ürotelyal Karsinomalarında MMP-2,MMP-9,CD147,TIMP-1 ve TIMP-2 Ekspresyonlarının İncelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi,PatolojiAnabilim Dalı Uzmanlık Tezi, KIRIKKALE,2013.Amaç: Bir çok çalışmada MMP'lar ve TIMP'leri arasındaki dengenin tümör progresyonunu belirlediği görülmüştür. Önceki çalışmalarda larinks, özefagus, meme karsinomlarında ve deride melanomlarda MMP-2, MMP-9, CD147 protein ekspresyonu ile tumor progresyonu arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışmada mesanenin invaziv ve non-invaziv ürotelyal karsinomalarında, MMP-2, MMP-9, TIMP-1-TIMP-2 ve CD147 ekspresyonlarının incelemesi ve histopatolojik prognostik faktörler ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 18 adet invaziv yüksek grade'li, 18 adet non-invaziv düşük grade'li, 8 adet invaziv düşük grade'li ve 6 adet non-invaziv yüksek grade'li ürotelyal karsinoma vakasında membranöz ve sitoplazmik MMP-2, MMP-9,TIMP-1-TIMP-2 ve CD147 ekspresyonları immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir.Bulgular: İnvaziv tümör grubunun non-invaziv gruba göre MMP-2 ekspresyonlarının daha fazla olduğu saptanmıştır (p=0,003).Yüksek ve düşük gradeli gruplar arasında MMP-2 ekspresyonları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,078).Gerek invaziv ve non-invaziv gruplar arasında (p=0,130) gerekse yüksek ve düşük gradeli gruplar arasında (p=0,977) MMP-9 ekspresyonları açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.İnvaziv ve noninvaziv gruplar TIMP-1 ekspresyonları açısından değerlendirildiğinde fark non-invaziv grup değerlerinin daha fazla olduğu saptanmıştır (p=0,004). Yüksek ve düşük gradeli gruplar arasında TIMP-1 ekspresyonları açısından anlamlı fark tespit edilmemiştir (p=0,075).İnvaziv ve non-invaziv tumor grupları (p=0,077) ile yüksek ve düşük riskli gruplar arasında TIMP-2 ekspresyonları açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,930).İnvaziv grup tümörlerin CD147 ekspresyonları non-invaziv gruptakilere göre anlamlı düzeyde yüksektir (p=0,001). Benzer şekilde yüksek gradeli tümörlerin CD147 ekspresyonları düşük grade'li tümörlerden daha fazla bulunmuştur (p=0,022).Sonuç: MMP-2 ve CD147'nin artmış ekspresyonları ürotelyal karsinomalarda önemli prognostik parametreler olan invazyon ve yüksek grade ile korelasyon göstermektedir.Bu özellikleri nedeniyle özellikle MMP inhibitörlerinin hedefe yönelik tedavide değerli olabileceği düşünülmüştür. Matriks metalloproteinazların prognostik değeriyle ilgili daha geniş hasta grubundan oluşan serilerde araştırmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTuran S.,Investigation of MMP-2,MMP-9,CD147,TIMP-1,TIMP-2 expressions in urothelial carcinomas of bladder, Kırıkkale University, Pathology Department, Theses for specialist degree, KIRIKKALE, 2013Objective: The role of the balance between matrix metalloproteinases and tissue inhibitor of metalloproteinases in determination of tumor was investigated in several studies. Association between MMP-2, MMP-9, CD147 protein expressions and tumor progression were well defined in larynx, esophagus, breast carcinomas and malignant melanomas. In our study we aimed to investigate MMP-2, MMP-9,CD147,TIMP-1,TIMP-2 expressions in invasive and non-invasive urothelial carcinomas of the bladder and evaluate their relationship with histopathologic prognostic factors.Material and Methods: In our study membranous and cytoplasmic expressions of MMP-2, MMP-9, CD147, TIMP-1 and TIMP-2 was evaluated by immunohistochemistrically in 18 invasive high grade,18 non-invasive low grade, 8 invasive low grade and 6 non-invasive high grade urothelial carcinoma cases.Results:We observed that the expression of MMP-2 in invasive tumor groups was higher than non-invasive tumor groups (p=0,003). Statistically there was no significant difference between high grade and low-grade groups for MMP-2 expressions (p=0,078).There was no significant difference between high grade and low-grade groups (p=0,130) and also between invasive and non-invasive groups (p=0,977) for MMP-9 expressions.We found that the expression of TIMP-1 in non-invasive tumor groups was higher than invasive tumor groups (p=0,004). Statistically there was no significant difference between high grade and low-grade groups (p=0,0075) in terms of TIMP-1 expressions.There was no significant difference between neither high grade and low-grade groups (p=0,930) nor between invasive and non-invasive groups (p=0,077) for TIMP-2 expressions.CD147 was higher in invasive tumors than the non-invasive ones (p=0,001). Also the expression of CD147 in high-grade tumor groups was higher than low-grade tumor groups (p=0,022) .Conclusion:Increased expression of MMP-2 and CD147 in urothelial carcinomas of bladder is correlated with invasion and high grade which are both significant prognostic factors. Due to their properties MMP inhibitors will be valuable in targeted therapy. But still future studies with larger patient groups should be done to determinate the prognostic value of matrix metalloproteinases.