10-12 yaş grubu çocukların fiziksel aktivite düzeylerinin araştırılması (Antalya İli örneği)
Research of 10-12 year old children's physical activity levels (Sample of Antalya)
- Tez No: 352915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, 10-12 grubu ilköğretim çocuklarının, fiziksel aktivite düzeyini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, yaşları 10 ve 12 olan (95 kız,90 erkek) toplam 185 çocuk katılmıştır. Fiziksel uygunluk özellikleri olarak; boy, beden ağırlığı, vücut kompozisyonu, max VO2, kuvvet, esneklik ve anaerobik güç değerleri ölçümleri yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda; erkek çocukların max VO2, kuvvet ve anaerobik güç performanslarının, kız çocuklardan daha yüksek, esneklik oranının da kızlarda daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan 4.sınıf kız ile 4.sınıf erkek çocukların kuvvet ve fiziksel özellik ölçümlerinin karşılaştırılmasında, hiçbir anlamlı farlılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
An analysis of the physical activity levels of 196 Turkish primary school children between the ages of 10 and 12, logging six physical activity characteristics; height, weight, body composition (BMI), Max VO2, flexibility, and anaerobic power, in order to observe the disparity between pre-adolescent boys and girls in the areas of strength, power output and flexibility. 4th grade males and females showed no statistically significant difference between strength and physical capacity.