Alabalıklarda (Oncorhynchus mykiss) hasat öncesi ve hasat dönemi yenilebilir doku örneklerinde florokinolon grubu antibiyotiklerden enrofloksasin kalıntılarının araştırılması
Investigation of the remains of fluoroquinolone antibiotic enrofloxacin during pre-harvest and harvest period in edible tissue samples of trout (Oncorhynchus mykiss).
  1. Tez No: 352928
  2. Yazar: BAYRAM KABADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATEŞŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Enrofloksasin çeşitli bakteriyel hastalıkların sağaltımında kullanılan florokinolon grubu bir antibiyotiktir. Bu çalışmada, alabalıkların yenilebilir dokularındaki (deri, kas ve karaciğer) enrofloksasin kalıntı miktarları araştırılmıştır. Elazığ ilindeki beş farklı ticari alabalık işletmesinden 25 adet hasat öncesi ve 25 adet hasat dönemi olmak üzere toplam 50 adet alabalık toplanmıştır. Numunelerdeki enrofloksasin düzeylerinin tespiti yüksek basınçlı sıvı kromotografisi (HPLC) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda hasat öncesi dönemi alabalıklarının tüm dokularında enrofloksasin 3-10935 ng/g doku düzeylerinde tespit edilmiştir. Hasat dönemindeki alabalıklarda ise 4 işletmede 0-8171 ng/g doku tespit edilmiş, bir işletmede ise tespit edilememiştir. İşletmelerdeki kalıntı miktarlarının ortalamaları karşılaştırıldığında, tüm dokularda hasat öncesi dönem hasat dönemine göre daha yüksek bulunmasına karşın istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Investigation of the remains of fluoroquinolone antibiotic enrofloxacin during pre-harvest and harvest period in edible tissue samples of trout (Oncorhynchus mykiss). Enrofloxacin is a fluoroquinolone antibiotic used in treatments of various bacterial diseases. In this study, residue levels of enrofloxacin were investigated in edible tissues (skin, muscle and liver) of trout. During the preharvest period 25 samples and harvest period 25 samples of trout, total of 50 samples were collected in the province of Elazig from five different trout facilites. Levels of enrofloxacin in samples were analyzed by high pressure liquid chromatography (HPLC). As a result of analyzes, remain of enrofloxacin of preharvest period in all tissues range 3-10935 ng/g tissue were determined. During harvest period of trout, residue levels were determined in four trout facilities range of 0-8171 ng/g tissue but one trout facility was not determined. When compared the means of residue levels in facilities, preharvest period residue levels were higher than harvest period but no statistical significance differences between groups (p>0.05).