Dar gelirlilere yönelik uygulanan konut politikaları ve bir model önerisi kendievini yapana yardım yöntemi
  1. Tez No: 35295
  2. Yazar: OSMAN TUTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİN AKSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET II. Dünya Savaşı'ndan sonra kentleşme ve hızlı nüfus artışının ortaya çıkardığı konut sorununa karşı özellikle gelişmekte olan ülkelerin hazırlıklarının bulunmaması ve ekonomik koşullarının etkin önlemler alınmasına olanak vermemesi, özellikle büyük kentlerde plansız, sağlıksız ve yasalara aykırı konut çevrelerinin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Mevcut konut stoğundaki yetersizlik, kırdan kente göç edenlerin kentsel konut piyasasındaki konutlara sahip olma olasılıklarının bulunmaması ve devlet desteğinin konut edindirmede yetersiz kalması sonucu halkın büyük bir bölümü sınırlı olanaklarını kullanarak kendi konutlarını kendileri yapma yoluna gitmişlerdir. Kentsel altyapı ve servis maliyetlerinin yüksek olduğu plansız ve kontrol dışı gelişen bu yerleşim alanlarının artması sonucunda, dar gelirlilere yönelik yeni konut politikalarının belirlenmesi gerekliliği gündeme gelmiştir. Bu tür yerleşim alanlarının minimum maliyetle yeterli konut standartlarına ve fiziki çevreye kavuşturulması, dar gelirlilere yönelik uygulanan konut politikalırında devletle halkın güçlerini birleştirmesi esasına dayanan konut üretim şekillerinin uygulamaya geçirilmesiyle gerçekleşecektir. Türkiye'de kentsel konut piyasasındaki konutlara sahip olmaları bugünkü koşullarda mümkün olmayan dar gelirlilerin konut gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak Kendi Evini Yapana Yardım Yöntemi'nin uygulanabilirliğini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada; Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkeler ile Türkiye'deki baranma koşullan ve konut politikaları incelenmiş, Türkiye'de imar mevzuatına aykırı olarak gerçekleştirilen konut alanlarında halkın kendi konutunu yapmadaki girişimcilik potansiyelinin yüksek oluşu nedeniyle, örnek olarak seçilen Eskişehir kentinin imar mevzuama aykırı olarak yapılaşan yerleşim alanlarındaki konutların özellikleri, nüfusun ekonomik ve sosyal yapısı ile hanehalklarının konut sahibi olmadaki tercihleri anket yoluyla belirlenmiş ve bu yolla Kendi Evini Yapana Yardım Yönteminin uygulanabilirliği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY After World War II. developing countries were faced with the problem of housing shortage mainly due to urbanization and rapid increase in population. Because these countries were unprepared for such a problem and because of poor economic conditions, unplanned, unhealthy and illegal housing environments became common, especially in large cities. This housing shortage still persist meaning that people moving in from rural areas to the cities can not find a house on the house market, as the government doesn't give enough support to housing, most people resort to self-help housing using their own limited means. Due to lack of infrastructure and the growth of these unplanned settlement areas new policies have had to be developed for people with low-incomes in order for them to obtain a dwelling. Such housing schemes meet basic standards acceptable to the public and government at minimum cost. This study has looked at the applicability of self-help housing methods in order to meet the housing needs of people who still haven't the means to join a public housing scheme. The housing policies and conditions of developed and developing countries have been researched. Because of the trend for the public to build their own houses illegally, features of the houses they have built without planning permission in Eskişehir have been looked at within a case study of the area. The economical and social structure of the population and their preferences regarding housing have been determined by questionnaire and the applicability of self-help housing has been evaluated.