Dar gelirli ailelere konut sağlanmasında finansman modellerinin değerlendirilmesi ve yeni bir model önerisi
The Production and financial models for solutions of the low-income family's housing
- Tez No: 127135
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
DAR GELİRLİLERE KONUT SAĞLANMASINDA FİNANSMAN MODELLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YENİ BİR MODEL ÖNERİSİ ÖZET Bu tez; dar gelirlilere konut elde edilmesi için konut üretim ve finansman modellerinin değerlendirilmesini ve yeni bir konut üretim modeli önerisini kapsamaktadır. Bu soruna çözüm getirilmesi de amaçlanmaktadır. Tezin 1. Bölümünde konuya giriş yapılarak, tezin amacı, içeriği konutun tanımlanması ve önerilen konut üretim ve finansman modeli hakkında genel bilgiler açıklanmıştır. 2.Bölümde, konut kavramı ve toplu konut kavramları tanımlanmıştır. Konut gereksinimini etkileyen faktörler; nüfus artışı, kentleşme, sosyal değişim, gelir düzeyi ve yenileme kavramları açıklanmıştır. Bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olan sebepler ortaya konulmuştur. 3. Bölümde, Konut sorununu oluşturan nedenleri açıklanması ve bu konuyla ilgili uygulama politikalarına kısaca değinilmiştir. Türkiye'deki toplu konut uygulamalarının hedef kitleleri, uygulama aşamasında ortaya çıkan sorunlar açıklanmıştır. 4. Bölümde, dar gelirli aileler için konut üretim politikası seçenekleri içersindeki önemli olanları ve politikaların sınıflandırılması anlatılmıştır. Bu politikalar; sosyal konut politikası, toplu konut politikası, kendi evini yapana yardım politikası, konut sahibi olmayı kolaylaştıran politikalar, yapı malzemesi endüstrisinin teşvikine yönelik politikalar, leasing yöntemiyle konut edindirme politikaları başlıkları altındaki politikalar ortaya konmuştur. Konut üretimi yapan kurumlar; kooperatifler, özel şirketler, bankaların uygulamaları açıklanmıştır. Toplu Konut İdaresinin yaptığı konutlara kaynak aktarılması ve bu konutların finansmanı değerlendirilmiştir. 5. Bölümde, Konut finansmanı ve fonksiyonları, Türkiye için en uygun konut finansman modeli önerisinin nedenleri ve bu modele destek kurumların çalışmaları açıklanmaya çalışılmıştır. Konut finansman sistemleri, fonları tasarruf eden ihtiyaç sahibi kişilere aktarılması açısından dörde ayrılan guruplar şu şekildedir; doğrudan finansman sistemi, mukavele sistemi, mevduat sistemi, ipotek bankası sistemleri belirtilmiştir. ix6.Bölümde, dar gelirli aileler için konut yapımında üretim ve finansman modeli önerisinin tanımı, finansman sistemin işleyişi, sistemin çalışması için gerekli yasal düzenlemeler, toplu konut idaresinden, merkezi ve yerel ve yönetimden beklenenler açıklanmıştır. Örnek olarak yapılan konutların fiziksel-sosyal çevreleri ve bu konutların finansman modelleri de açıklanmıştır. Önerilen konut üretim modeli; kira yoluyla mülk edinme sistemidir ve bunun için düzenli bir finansman akışım sağlayacak şekilde gerekli fonlardan toplanan kredilerin düşük gelirli hane halklarının konut sahibi olmasına aktarılması amaçlanmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise dar gelirli ailelerin konut yapımında uygulayacakları üretim ve finansman modeline ilişkin sonuçlar belirtilmiştir. Başka finansman modelleriyle karşılaştırmaları yapılmıştır. x
Özet (Çeviri)
THE PRODUCTION AND FINANCAL MODELS FOR SOLUTIONS OF THE LOW INCOME FAMILY'S HOUSING SUMMARY Housing for low income families is on the most important problem for the developing countries like Turkey. This thesis includes the production and financial models for the solutions of the low income family's housing problem the production and financial models are searched widely an optimum solution for this problem is suggested. Thesis is consisting of six main sections. Section 1; this is the introduction. In the section the content and aim of the thesis are defined and general information about the production a financial models are explained. Section 2; in this section, the concepts of housing and collective housing are defined. In addition, the factors which are affective for the necessity of housing as; increase in population, urbanization, and socio-differentiation level of income and revision of old building are mentioned. Section 3; this section, the housing problem with its reasons and the policy of this problem are explained, Furthermore, the target society of the applications of collective housing and the problems during the application are determined. Section 4; in the section the important policies applied in developing countries are examined. These policies are social housing policy, facilitative policies of owning a house policies aimed at the encouragement of building materials industry policies for acquiring houses by leasing. The associations of housing as cooperatives, private companies, application of banks the contribution collective hosing institute and finance are examined. Section 5; this section determines the finance and functions of housing, the reasons of financial model of housing for Turkey and the supportive institutes. The financial system are classified into for groups, these groups are direct route, contractual system, deposit financing system and mortgage banking. Section 6; the description of the production and finical models for the housing of low income families, the properties of the system, essential legal arrangements the expectations from collective housing institute government and urban municipality are examined in this section. The suggested housing production model, owns houses by XIrenting. For this model the banks taken from the sources are transferred to the low income families. This causes to from a regular financial system. In the results and suggestions section the results production and financial model is determined and it is compared with the other financial models. xu