Keremali Dağı (Akyazı) flora ve vejetasyonu
- Tez No: 35296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Araştırma bölgesi olarak seçilen Keremali Dağı (1543 m) Sakarya iline bağlı olup, bitki coğrafyası yönünden Avrupa-Sibirya ve Akdeniz floristik bölgesi içinde yer almaktadır. Türkiye florasındaki kareleme sistemine göre A 3, A2 karelerine girmektedir. Araştırma bölgesinde yapılan flora ve vejetasyon çalışmaları sonucunda 36 familyaya ait 109 takson saptanmıştır. Bu taksonların 109'i Spermatophyta divisiosuna aittir. 109 taksonun l'i Gymnospermae, 108'si Angio spe rmae alt divisiosuna dahildir. Angiosperme'lerin 104'ü Dicotyledoneae sınıfında, 4'ti Monocotyledoneae sınıfında yer almaktadır. Türkiye florasının 1-10 ciltlerine göre saptanan taksonların 17'si Akdeniz (%15.53), 2'si Iran-Turan (%1.83) ve 23'ü Avrupa- Sibirya (%21.10) elementidir. Diğerleri ise Karadeniz elementleri (Euxine %3.66), kozmopolit veya flora bölgesi bilinmeyenleridir. Endemik türlerin sayısı 2 olup, total floranın % 1.83 'ünü oluşturmaktadır. Orman vejetasyonu; Fagus orientalis Lipsky in Acta Horti Petrop., Castanea sativa Miller. G. and Diet., Abies nordmanniana (Stev) Spach. ssp bornmüelleriana (Mattf) Coode et Cullen, Quercus robur L.ssp robur ve Erica arborea L. ile temsil edilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Keremalidağı (1543m) selected as the study area is affiliated to the state of Sakarya and included in the Euro-Siberian and Mediterranean floristic region from the plant geographical point of view. According to the Turkish grid square system, it lies in A3, A2 squares. As a result of floristic and vegetation studies in the study area, 109 taxa from 36 families were determined. Out of these 109 belong to Spermatophyta division. Of the 109 taxa,l are from Gymnospermae and 108 from Angiospermae. 104 taxa of Angiosperms are included in class Dicotyledoneae and 4 in Monocotyledoneae. According to 1-10 volumes of Turkey Flora, 17 taxa are mediterranean (15.53%), 2 Irano-Turanien (1.83%) and 23 Euro-Siberian (21.10%) elements. Others are Euxine Sea elements (Euxine 3.66%), cosmopolite or floristic regions unknown. Endemics are 2 in number and cover (1.83%) of total flora. The forest vegetation is composed of Fagus orientalis Lipsky in Acta Horti Petrop., Castanea sativa Miller G. and Diet., Abies nordmanniana (Stev) Spach ssp bornmilelleriana (Mattf) Coode et Cullen., Que re us robur L. ssp robur and Erica arbor ea L.