Design of a two-echelon distribution systems for international marketing
  1. Tez No: 35297
  2. Yazar: AYŞE SEDEF ARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu çok sayıdaki tedarikçiden depolar yoluyla müşterilere ulaşan ürünlerin fiziksel dağıtımın tasarımıdır. Çalışmanın stratejisi bir veya birden fazla depo yerleştirmek ve ürünleri depolar aracılığı ile müşterilere dağıtmaktır, önerilen çözüm prosedürü iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada depo yerlerini, kapasitelerini ve hizmet alanlarını belirlemek amacı ile karışık tamsayılı bir model geliştirilmiştir, ikinci aşamada ilk aşamada belirlenen hizmet alanlarından yola çıkarak, seçilen depoların kapasiteleri irdelenmektedir. Son olarak iki tedarikçiden depolar yoluyla müşterilere yapılan uluslararası bir konfeksiyon dağıtım sistemini konu alan bir uygulama yapılmıştır. Uygulama iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda geliştirilmiş model ve prosedür yardımıyla mevcut sisteme çözüm getirilmiştir. İkinci kısımda çeşitli senaryolar geliştirilmiş ve bu yolla problem ve çözümü daha detaylı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The subject of this thesis is the design of a physical distribution system for goods from multiple supply centers to many demand points through multiple warehouses. The strategy taken in this study is to locate one or more warehouse(s) and distribute the commodities from the warehouse(s) to the demand points. The suggested solution procedure consists of two stages. At the first stage, a mixed integer programming model is developed to determine warehouse locations, capacities and service areas. At the second stage, based on the assignments obtained at the first stage, the capacities of the selected warehouses are verified. Finally, an implementation, which covers the international distribution of clothing from two suppliers through warehouses to many demand points, is carried out. The implementation consists of two parts. In the first part, a solution to the current system is obtained by using the developed model and the solution procedure. In the second part, various scenarios are generated, and the problem and proposed solution are further analyzed through them.