Kanserli çocukların ebeveynlerinin fiziksel ve psikososyal semptomlarının bakım verici yükü üzerine etkisi
Effect of physical and psychosocial symptoms on caregiver burden of parents' of children with cancer
  1. Tez No: 557036
  2. Yazar: HAZAL ÖZDEMİR KOYU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanserli çocukların bakımı ebeveynler için zor bir deneyimdir. Bu deneyim ebeveynlerde bakım yüküne neden olan dinamik bir süreçtir. Bu çalışma kanserli çocukların ebeveynlerinin özellikleri, fiziksel ve psikososyal semptomları ile çocukla ilişkili faktörlerin bakım yükü üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı-ilişki arayıcı türdeki bu çalışmada 172 kanserli çocuk ebeveyni yer almıştır. Veriler Türkiye'de üç üniversite hastanesinde Ocak- Haziran 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma öncesi örneklem sayısı G power programı ile regresyon analizinin etki büyüklükleri esas alınarak hesaplanmıştır. Veriler tanıtıcı bilgi formu, Pitsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Piper Yorgunluk, Beck Depresyon, Sürekli Kaygı, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek ve Bakım Verme Yükü ölçekleri aracılığıyla toplanmıştır. Bakım yükünü etkileyen faktörleri değerlendirmek için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Kategorik veriler 0 ve 1 olarak yeniden kodlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Caring for children with cancer is a distressing experience for parents. This experience is a dynamic process that causes a burden of care for parents. The aim of this study was to investigate the effects of parental characteristics, physical and psychosocial symptoms and child-related factors on caregiver burden of parents of children with cancer. Desciriptive- relational study that included 172 parents of children with cancer. Data were collected between January and June 2019 from three university hospitals in Turkey. Priori sample sizes was calculated by means of G power program based on the effect sizes of the regression analysis. Data were collected by using the descriptive information form, Pitsburg Sleep Quality Index (PSQI), Piper Fatigue, Beck Depression, Trait Anxiety, Multidimensional Perceived Social Support and Care Burden scale. Multiple linear regression analysis with backward methods was used to evaluate the effect of related factors on caregiver burden.