Genç kızlarda üriner inkontinans, risk kaktörleri ve yaşam kaliteleri
Urinary i̇ncontinence i̇n young girl, risk factors and quality of life
- Tez No: 353017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Üüriner inkontinansın (Üİ) genç kızlarda görülme durumu, tipleri, risk faktörleri ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacı ile tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. çalışmanın örneklem grubunu 15-24 yaş arasında olan, lise-üniversite de okuyan 726 kız öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında anket formu ve üriner inkontinanslı Hasta Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 paket programında frekans, ortalama, ki-kare ve t-testi kullanılarak analizi edilmiştir. çalışma grubuna alınan kız öğrencilerin %83.4' lise, %16.6'sı üniversite öğrencilerinden oluşmuştur ve inkontinans problemi yaşama oranı %17.6 olarak bulunmuştur. İnkontinans tipleri olarak %8.9 stres, %5.6 urge ve %.3.0'nün da miks tip inkontinans yaşadıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin sadece %9.4'nün bu sorunu nedeniyle doktora başvurduğu belirlenmiştir. Çocukluğunda tuvalet eğitimi sonrası geceleri idrar kaçırma problemi, sürekli idrar yolu enfeksiyonu yaşayan, idrarını tutma/erteleme alışkanlığına sahip olan, sigara içen vb.
Özet (Çeviri)
This study, urinary incontinence (UI) condition seen in young girls, types causes, risk factors and impact on quality of life a descriptive study was performed in order to investigate. The study sample of the group comprises 726 girls in 15-24 age and studying at high-school and university. In collecting the data, a questionnaire and urinary Urinary Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL) was used. Obtained data was analyzed by SPSS 20 program, frequency, mean, chi-square, and t-test analysis was used. In the study sample group, 83.4% of the girls are high-school student, 16.6% of the girls are university students and 17.6% of the girls have urinary incontinence problem. As incontinence types, it was detected that they have lived 8.9% stress, 5.6% urge and 3.0% mixed type incontinence. It was determined that only 9.4% of the students have gone to a doctor for this problem. It was detected that having nocturnal enuresis problems after toilet training during childhood, constantly living in urinary tract infections, urinary retention/ having the habit of procrastination, smoking etc.