Banka teminat mektupları
Bank letters of guarantee
- Tez No: 353135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE TURAN BAŞARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Banka, temel ilişkiden kaynaklanan riskin gerçekleşmesi halinde, riskin yöneldiği kişinin uğrayacağı zararın veya yoksun kalacağı karın tazminini taahhüt etmekte, bir riski garanti etmektedir. Teminat mektubu, garanti özelliğinden dolayı temel ilişkiden bağımsızdır. Banka, belirli bir tutarı ödemeyi taahhüt ettiğinden, belirlenen tutarın teminat mektubunda yazması gerekmektedir. İvaz konusu da teminat mektubu kapsamında değerlendirilmiştir. Banka teminat mektupları ile ilgili 1967 ve 1969 tarihlerinde Yargıtay tarafından önemli kararlar verilmiş, verilen kararlar doktrinde de teminat mektubunun niteliğinin değişmesine neden olmuştur. 1967 ve 1969 kararlarından önce, kefalet sözleşmesi olarak değerlendirilen teminat mektupları, Yargıtay kararları ışığında garanti sözleşmesi olarak görülmeye başlanmıştır. Banka teminat mektubu lehtar, muhatap ve bankanın biraraya gelmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Lehtarın muhataba talimat vermesi sonucunda, talimatı kabul eden banka, muhataba bir teminat mektubu verir. Bu noktadan sonra teminat mektubu, banka ile muhatap arasında kurulmuş olup, lehtar ile banka arasında yer alan temel ilişkiden bağımsız olur. Banka teminat mektupları, ticari ilişkilerde taraflara bir güven ortamı sağlamaktadır. Taraflar, teminat mektubunun sağladığı güvence ile daha geniş bir hareket imkanına sahip olmaktadır. Banka da kontrgaranti kavramıyla, taahhüdün yerine getirilmesinden sonra, rücu kapsamını genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
In the event of the risks arising from the fundamental relationship, the bank guarantee a risk and commit compensation of the loss or devoid of profit of the person who may be suffered from this risk. Because of the guaranteed characteristic, letter of guarantee is independent of the basic relationship. Due to the bank committed to pay a certain amount, the determined amount must be written in the guarantee letter. Also subject of consideration has been assessed under the letter of guarantee. In 1967 and 1969 important decisions were given by the Supreme Court about bank letter of guarantee, these decisions have caused a change in the characteristic of letter of guarantee in doctrine. In the light of the Supreme Court decisions letter of guarantee, was regarded as contract of bailment before 1967 and 1969 decisions, has begun to be seen as contract of warranty . Bank letter of guarantee have been emerged as a result of coming together of beneficiary, drawee and the bank. As a result of beneficiary instructs to drawee, the bank that accepts the terms of reference, gives a letter of guarantee to drawee. After this point, letter of guarantee has been established between the bank and the drawee, and this will be independent from the basic relationship between the beneficiary and the bank. In commercial relations bank letter of guarantee provides assurance in partes. With the assurance that is provided by letter of guarantee, parties have opportunity for larger acting order. Also the bank with the concept of counter guarantee, expand the enlosure of recourse, after the fulfillment of commitments.