An empirical investigation of the effectiveness of monetary policy on the Nigeria Stock exchange market
Para politikasının Nijerya Borsası üzerine etkinliğinin ampirik incelenmesi
- Tez No: 353139
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAZICI, PROF. DR. M.QAMARUL ISLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Para politikası ile Nijerya Borsası arasındaki ilişkiyi iki dönem için ampirik olarak incelemektedir. İlk dönem 1980-2012 periyodunu kapsamaktadır. Bu dönenmin incelenmesinde Para politikası oranı, Borsa piyasa değeri, Gayrisafi yurtiçi hasıla ve yatırımı temsilen Gayrisafi sermaye oluşumu değişkenleri kullanılmıştır. İncelenen ikinci dönem 1985:1-2012:4 aralığını kapsamaktadır. Bu dönem için çalışmada M2 para arzı , Borsa genel indeksi ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla kullanılmıştır. Çalışmada Vektör otoregresyon, Varyans ayrıştırması ve Genelleştirilmiş etki tepki fonksiyonu methodlarından faydalanılmış ve değişkenler arasındaki uzun dönem ve nedensellik ilişkileri incelenmiştir. İlk dönem incelendiğinde değişkenler arasında uzun dönem ilişki ve Borsa piyasa değerinden Para politikası oranına tek yönlü Granger nedensellik saptanmıştır. İkinci dönem incelendiğinde ise değişkenler arasında ne uzun dönem ilişkisi ne de nedensellik ilişkisi saptanmıştır. Ayrıca Para arzından Borsa genel indeksine bir tepki saptanmamıştır. Çalışma uzun dönem ilişkiye rağmen Nijerya'da para politikasının kısa dönemde etkili olmadığını göstermiştir. Bulgular ışığında çalışma, para politikasının etkili olması için Nijerya Merkez Bankası ve Borsası'nda ekonomik reform ve para politikasının etkili olmasını engelleyen nedenlerin saptanması ve bertaraf edilmesini önermektedir Anahtar Kelimeler : Para politikası , Menkul Kıymetler Borsası , VAR
Özet (Çeviri)
This thesis analysed the empirical relationship between monetary policy and the Nigerian stock exchange market for two sample periods. The first study period is from 1980-2012. The variables for the first study are monetary policy Rate (MPR), Market Capitalisation (MC), Gross Domestic Product and Investment proxy by Gross Capital Formation (GCF). The second study period is from 1985:1-2012:4 and the variables for the study are Broad Money Supply (M2), All Share Index (ASI) and Gross Domestic Product (GDP). The study employed the VAR methodology and analysed both the long run and causal relationship between the variables. Generalized Impulse Response and Variance Decomposition were also used. Evidence from the first study show presence of a long run equilibrium associationship between the variables and also there is a unidirectional VECM Granger causality from MC to MPR. Result from the second study shows no cointegrating relationship among the variables and also there is absence of causality. The impulse response of the second study also shows zero effect of a one standard deviation shock impulse response of M2 to ASI. The study concludes that despite the long run relationship monetary policy prove ineffective in the short run in Nigeria. The study recommends for economic reform and new policy innovations in both the Central Bank and Stock Market and also the Central Bank shall detect the standing block that prevent monetary policy transmission. Keywords; Monetary policy, Stock Exchange Market, VAR