Kuru incirden pekmez eldesindeki bazı ön işlemlerin en iyileştirilmesi konusunda bir araştırma
  1. Tez No: 3532
  2. Yazar: MELTEM İSHAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
-40- OZET Kuru incirden, ekstr aksiyon yolu ile pekmez elde edil» meşinde, süre, katı-sıvı oranı, sıcaklık ve karıştırma hı zının ekstraksiyona etkisi incelenmiş ve maksimum verimin sağlanacağı koşullar belirlenmiştir. Denemelerde endüstriyel tip kuru incirler* laboratuvar koşullarında, değişik sıcaklıklara ayarlanabilen su banyo sunda, karıştırıcı motor ilavesi ile bütün olarak ekstrak siyona tabi tutulmuştur. Sıcaklık için 25, 35, 50 ve 75 °C sıcaklıkları, katı-sıvı oranı için 1/1,5, 1/2, 1/2,5 ve 1/3 katı-sıvı oranları, süre için 90 dakika ve karıştırma hızı için 50, 75, ve 150 d/dk karıştırma hızları denenmiş tir. Her 15 dakikada özütün suda çözünen kuru maddesi öl çülmüştür. Denemelerden elde edilen verilerde varyans ana lizi yapılmıştır. Varyans analizi sonucunda bu parametre lerin yalnız başına ve kombine olarak ektraksiyonda önem dereceleri incelenmiştir. Sonuçta belirlenen parametrelerin kuru incir ekstraksiyo- nunda önemli olduğu ve en iyi verimin 75 ^'da, 1/1,5 katı- sıvı oranında, 150 d/dk* da ve 90 dakikalık 3 ekstr aksiyonda elde edileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The influences of temperature, time, ratio of solid/liquid, and mixing rate on extraction parameters during the extraction of soluble solids from dried figs, have been investigated and the parameters which give the maximum yield have been determined. In the experiments industrial type dried figs in a whole state have been used and extraction have been performed in laboratory conditions by using a temperature controlled waterbath equiped with a mixing apparatus. The temperatures of 25 °C, 35 °C, 50 °C and 75 °C, the solid/liquid ratios of 1/1,5, 1/2, 1/2,5 and 1/3, the time of 90 minutes and the mixing speeds of 50, 75 and 150 revolutions per minute have been applied. In every 15 minutes the brix values of the solutes have been mesaured. The influences of the parameters of the extraction singly or with combinations have been investigated by using a variance analyse computer programme. It was found that each parameter had significant influences on the extraction and the best yield of soluble solids have been obtained at 75 °C, with the solid/liquid ratio of 1/1,5, at the speed of 150 revolution per minute and with 90 minutes extraction periods* repeated 3 times.