Farklı besiyeri ortamlarında şelat ajanlarının kullanımıyla Aspergillus flavus gelişimi ve aflatoksin üretiminin önlenmesi
Prevention of Aspergillus flavus growth and aflatoxin formation in different media by using chelating agents
  1. Tez No: 507175
  2. Yazar: ŞULE GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, aflatoksin üreticisi Aspergillus flavus (MAM-200682) küfünün gelişimi ve toksin üretmesi için ihtiyaç duyduğu mineral maddeler Czapek-dox agar (CZA) besiyeri temel alınarak, modifiye edilmiş besiyeri ortamlarında tespit edilmiştir. Bu tespitten sonra, farklı besiyerlerinde, sitrik asit, fitik asit ve etilendiamin tetraasetik asit (EDTA) şelat ajanlarının küf gelişimini ve toksin oluşumunu önlemedeki etkinliği ortaya konmuştur. Ayrıca, CZA, Potato dextrose agar (PDA) ve kuru incirden hazırlanan besiyerinde küf gelişimi ve üretilen toksin miktarı belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda, sodyum nitrat içermeyen CZA besiyerinde inkübasyon süresi boyunca küf gelişimi gözlenmemiştir (p0.05). Ancak, besiyerinden magnezyum sülfat ve demir (III) sülfat bileşiklerinin çıkarılması aflatoksin üretimini artırmıştır. A. flavus'un en hızlı kuru incirden hazırlanan besiyerinde geliştiği, en fazla PDA besiyerinde aflatoksin ürettiği belirlenmiştir. Çalışmamızda kullanılan tüm besiyerlerinde, EDTA'nın küf gelişimini inhibe etmede diğer şelat ajanlarından daha etkili olduğu tespit edilmiştir. EDTA, küfün aflatoksin üretimini önlemede de etkili bulunmuştur. Bu ajanın 1.75 mM'lık konsantrasyonunun PDA ve kuru incirden hazırlanan besiyerinde aflatoksin üretimini %90'ın üzerinde azalttığı belirlenmiştir (p0.05). Kuru incirden hazırlanan besiyerinde tüm şelat ajanları aflatoksin üretimini %90'ın üzerinde azaltmıştır. Bu bulgular; şelat ajanı uygulamasının, kuru incirlerde sıkça yaşanan aflatoksin kontaminasyonu probleminin çözümünde umut verici sonuçlar ortaya koyabileceğinin göstergesidir. ANAHTAR KELİMELER: Küf, aflatoksin, mineral maddeler, şelat ajanları, Czapek-dox agar, Potato dextrose agar, kuru incirden hazırlanan besiyeri
Özet (Çeviri)
In this study, minerals required for the growth and toxin production of Aspergillus flavus were determined in modified media based on Czapek-dox agar (CZA). After this determination, the effectiveness of citric acid, phytic acid and ethylenediamine tetraacetic acid (EDTA) chelating agents in preventing the mold growth and toxin formation was detected in different media. Additionally, the mold growth and amount of toxin produced were determined in CZA, Potato dextrose agar (PDA) and dried-fig extract agar. The present study revealed that mold growth was not observed in CZA without sodium nitrate during incubation period (p0.05). However, the removal of magnesium sulfate and iron (III) sulfate compounds increased aflatoxin production. A. flavus grew faster on dried-fig extract agar and the amount of toxin produced was higher in PDA among all the media tested. In all media used in this study, EDTA was found to be more effective than the other chelating agents in preventing the growth of mold. EDTA was also effective in preventing the production of aflatoxin. It was determined that 1.75 mM EDTA reduced aflatoxin production over 90% in PDA and dried-fig extract agar (p0.05). All chelating agents reduced aflatoxin production over 90% in dried-fig extract agar. These finding demonstrate that the application of chelating agents could give promising results for solving aflatoxin contamination problem. KEYWORDS:Aspergillus flavus, aflatoxin, mineral materials, chelating agents,Czapek-dox agar, Potato dextrose agar, dried-fig extract agar