Aflatoksinle kontamine olmuş kuru incirlerin biyodegredasyon ile geri kazanımı
RECOVERY OF AFLATOXIN-CONTAMINATED DRIED FIGS BY BIODEGRADATION
- Tez No: 813284
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI HALİL BIYIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tez çalışmasında aflatoksinli kuru incirlerden izole edilen mikroorganizmalar ile aflatoksinin biyodegredasyonu ve biyodegredasyon çalışmaları sonucu oluşan ürünlerin tanımlanması amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Tez çalışması kapsamında aflatoksinli kuru incirlerdeki adapte mikroorganizmalar izole edilerek morfolojik ve moleküler tanımlamaları, aflatoksin parçalama özelliklerinin belirlenebilmesi için ön tarama çalışmaları yapılmıştır. Aflatoksinin biyodegredasyon çalışmalarında hem mikroorganizma kültürleri hem de süpernatantları ayrı olarak incelenmiştir. Yüksek basınçlı sıvı kromatografisi kullanılarak biyodegredasyon miktarları belirlenmiştir. Aflatoksin biyodegredasyonunun gerçekleştiği örneklerde biyodegredasyon sonrası oluşan parçalanma ürünlerinin belirlenebilmesi için QTOF-LC/MS analizleri yapılmıştır. Bulgular: Tez çalışmasında kuru incirden 27 adet mikroorganizma izolasyonu yapılmıştır. Bu mikroorganizmalar ile kuru incirdeki aflatoksin miktarları %50 ve üzerinde oranda azaltılmıştır. Biyodegredasyon sonucunda 22 adet degredasyon ürünü tanımlamıştır Sonuç: Tez çalışmasında kuru incirden izole edilen 3 bakteri ve 2 maya ile aflatoksin biyodegredasyonu gerçekleşmiştir. Aflatoksin biyodegredasyonu sonucu oluşan ürünler tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis was to identify the products formed as a result of aflatoxin biodegradation studies and aflatoxin biodegradation studies with microorganisms isolated from aflatoxin-contaminated figs. Material and Method: Within the scope of the thesis study, adapted microorganisms were isolated from aflatoxin-contaminated dried figs and preliminary screening studies were carried out to determine their morphological and molecular identification and aflatoxin biodegradation properties. In aflatoxin biodegradation studies, both microorganism cultures and supernatants were analyzed separately. Biodegradation amounts were determined using high pressure liquid chromatography. QTOF-LC/MS analyses were performed to determine the biodegradation products formed after degradation in samples where aflatoxin biodegradation occurred. Results: In the thesis study, 27 microorganisms were isolated from dried figs. These microorganisms reduced the amount of aflatoxin in dried figs by 50% or more. As a result of degradation, 22 biodegradation products were identified. Conclusion: In this thesis, aflatoxin biodegradation was realized with 3 bacteria and 2 yeasts isolated from dried figs. The products formed as a result of aflatoxin biodegradation were identified