Turizmin ekonomik boyutu ve Diyarbakır ili özelinde kültür ve inanç turizminin ekonomik faktör olarak kullanılması the economic dimension of tourism and the use of cultural and faith tourism as an economic factor in the example of Diyarbakır
- Tez No: 353207
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde turizm, birçok ülkede ekonomik büyümenin ve gelişmenin en önemli kaynaklarından biri olarak görülmektedir. Turizm, dış ödemeler dengesi, istihdam, gelir düzeyi ve bölgesel kalkınma gibi konularda sağladığı katkılarla ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle, hemen hemen tüm ülkeler dünya turizm gelirlerinden elde ettikleri payı daha da büyütmek için çalışmalar yapmaktadır. Ülkelerine yönelik turizm hareketlerini artırmak, turistlerin ülkelerinde kalış sürelerini uzatmak, turizmi tüm yıla yaymak ve alternatif turizm çeşitleri kazandırmak için de çeşitli programlar geliştirmektedir. Türkiye açısından bu alternatiflerin başında kültür ve inanç turizminin geldiği düşünülmektedir.?Turizmin Ekonomik Boyutu ve Diyarbakır İli Özelinde Kültür ve İnanç Turizminin Ekonomik Faktör Olarak Kullanılması? adlı çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde, turizmin ekonomik boyutu anlatılmıştır. Turizmin reel ve parasal etkilerinden bahsedildikten sonra, ülkemiz turizminin mevcut durumu sayısal verilerle açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, kültür turizmi ve inanç turizmi kavramları incelenmiş ve özellikleri belirtilmeye çalışılmıştır. Kültür ve inanç turizmi kapsamında Türkiye'de yapılan çalışmalardan kısaca bahsedilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümü, Diyarbakır'ın kültür ve inanç turizmi varlıklarının anlatıldığı bölümdür. Bu bölümde şehir merkezinde bulunan kültür ve inanç turizmine konu olan varlıklar tanıtılarak, sahip olunan potansiyelin şehrin ekonomisine etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır.Sonuç kısmında ise, şehrin sahip olduğu turizm potansiyelinin geliştirilmesi amacıyla sorunlar saptanmaya çalışılmış ve öneriler geliştirilmiştir.Anahtar kelimeler; turizm ekonomisi, kültür turizmi, inanç turizmi ve Diyarbakır.
Özet (Çeviri)
Nowadays tourism is seen as one of the most important sources of economic expansion and development in many countries. With its contributions to foreign payment balance, employment, income level, regional development etc., tourism has an important place within the overall economy of countries. For this reason; nearly all countries are trying to increase the portion that they are obtaining from the global tourism revenue. For example, they are developing different programs to increase tourism activities of the country, to make longer the duration of tourists in their country, to spread tourism activities to all the year and to develop alternative tourism types. For our country, the most important alternatives are cultural tourism and faith tourism.This thesis ?the economic dimension of tourism and the use of cultural and faith tourism as an economic factor in the example of diyarbakır? consists of three basic chapters.In the first chapter, the economic dimension of tourism is explained. After an introduction about the real and monetary effects of tourism, the existing situation of tourism in our country is tried to be explained with numerical data.In the second chapter, the concepts of cultural tourism and faith tourism are examined and their characteristics are emphasized. Studies made in Turkey about cultural and faith tourism are cited in brief.The third chapter is about the cultural tourism and faith tourism sources and values of Diyarbakır. In this chapter, after introducing the works of arts in the city center, which are related with cultural tourism and faith tourism, it is tried to make an assessment about the economical impact of these values to the city.In the conclusion, it is aimed to determine the problems and develop suggestions about these problems to improve the tourism potential of the city.Key words; tourism economy, culture tourism, faith tourism and Diyarbakır.