Kaderle ilgili bir hadisin tahlili
The analysis of a hadith about predestination
- Tez No: 353266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Abdullah b. Mes'ûd kanalıyla gelen ve kaderle ilgili hadisin sened ve metin açısından tenkidi ve anlaşılması meselesi ele alındı.Bu çalışma giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir.Girişte araştırmanın konusu, sınırları, amaç ve metodu ile genel hatlarıyla kader hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, hadisin kaynakları ve rivayet tarikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bu bölümde hadis, sened tenkidine tabi tutuldu.İkinci bölümde ise, metin tenkidinin yanı sıra hadisin nasıl anlaşıldığı konusu ele alınmıştır. Bunun yanı sıra hadisin İslamî ilimlerdeki kullanımına değinilmiştir. Ayrıca hadiste geçen insanın yaratılması, kader, ecel ve rızk kavramları hakkında bilgi verilmiştir.Sonuç olarak hadisin daha doğru anlaşılabilmesi için, tarafsız bir şekilde tekrar ele alınması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this research the hadith transmitted by Abdullah İbn Mas?ud about predestination analysised and evaluated.This study consists of an introduction and two chapters.İn the introduction it was given information about subject, boundaries, purpose and method of research and about the predestination in İslamic thougt generally.İn the first chapter, sources of hadith and ways of rivayah have been identified. İn addition the hadith subjected of sanad criticism.İn the second chapter, the hadith subjected of text criticism and has been discussing how it was understood. İn addition it was touched on using of hadith in İslamic sciences. Also were given general information about human creation, predestination, fate (ecel) and sustenance (rızk) that mentioned in the hadith.As a result, for a more accurate understanding, the hadith and the understanding of predestination has to be discussed in an objective way.