İlköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin tam öğrenme modeline göre Matematik dersindeki erişi düzeyleri ile öğrenme stratejileri ve tutumlarının incelenmesi
A study on the performance, learning strategies and attitudes of fifth graders in Mathematics in terms of whole learning
  1. Tez No: 353273
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM AKGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırmanın amacı, tam öğrenme modelinin, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin matematik dersi erişileri, derse yönelik tutumları ve öğrenme stratejileri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada, kontrol gruplu ön test-son test deseni kullanılmıştır. Araştırma, İzmir Karşıyaka'da bir ilköğretim okulunda 2010-2011 öğretim yılı bahar döneminde, matematik dersini alan 5. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Deney grubunda 36, kontrol grubunda 34 öğrenci araştırma sürecine katılmıştır. Deney ve kontrol grubuna ön test-son test olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen Matematik Dersi Erişi Testi, Matematik Dersi Tutum Ölçeği ve Matematik Dersi Öğrenme Stratejileri Ölçeği uygulanmıştır. Deney grubunda dersler tam öğrenme uygulamaları, kontrol grubunda ise geleneksel uygulamalarla işlenmiştir. Öğrencilerin matematik dersi erişisi, derse yönelik tutumları ve öğrenme stratejilerine ilişkin verilerin çözümlenmesinde, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 13 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Erişi testine ilişkin verilerin çözümlenmesinden elde edilen sonuçlarda, deney grubunun erişi testi puanları arasında son test ile ön test arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunurken, kontrol grubunun son test ve ön test puanları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. Tutum ölçeğine ilişkin verilerin çözümlenmesinden elde edilen sonuçlarda, deney grubunun tutum ölçeği puanları arasında son test ile ön test arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunurken, kontrol grubunun son test ve ön test puanları arasında anlamlı farklılaşma bulunmamıştır. Öğrenme stratejileri ölçeğine ilişkin verilerin çözümlenmesinden elde edilen sonuçlarda, deney grubunun öğrenme stratejileri puanları arasında son test ile ön test arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunurken, kontrol grubunun son test ve ön test puanları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to assert the effects of mastery learning model on mathematics attainment, attitudes towards the course and learning strategies of primary education fifth grade students. A pre-test and post-test model with control group was used. This research was carried out within a primary school in Karşıyaka, İzmir with fifth grade students taking mathematics in the second term of 2010-2011 academic year. There were 36 students in the experimental group and 34 students in the control group. An attitude scale, learning strategies scale and an attainment test on mathematics course in the form of a pre-test, a post-test developed by the researcher-were implemented to the experimental and the control group. The experimental group was given lessons with mastery learning activities whereas the control group was instructed in traditional methods. Two-way variance in repeated measures was used in assessing data of learner's mathematics course attainment, learning strategies and attitudes towards the course. SPSS 13 statistical software was run to analyze the received data. Results obtained by the analysis of attainment test data demonstrated a significant difference between attainment test scores of the experimental group, between pre-test and post-test. Conversely, there was no significant difference between the pre-test and post-test of the control group. Results obtained by the analysis of attitude scale data demonstrated a significant difference between attitude scale scores of the experimental group, between pre-test and post-test. Conversely, there was no significant difference between the pre-test and post-test of the control group. Results obtained by the analysis of learning strategies scale data demonstrated a significant difference between learning strategies scale scores of the experimental group, between pre-test and post-test. Conversely, there was no significant difference between the pre-test and post-test of the control group.