Squeeze casting of Zn-Bi monotectic alloy
  1. Tez No: 35336
  2. Yazar: HAKAN ERTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT A. SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada yüksek saflıktaki çinko ve bizmuttan ağırlık olarak % 1.9 bizmut fazı içeren monotektik alaşımı hazırlanmıştır. Bu alaşımdan 50, 85 ve İSO MPa basınçlar altında, 250 °C sabit kalıp sıcaklığında sıkıştırma döküm yöntemi ile numuneler üretilmiştir. Ayrıca, bir karşılaştırma yapmak üzere aynı alaşımdan sıkıştırılmadan 20 °C ve 250 °C kalıp sıcaklıklarında, saf çinkodan ise 400 °C sıcaklığındaki kalıplara dökümler yapılmıştır. Basıncın artması ile birlikte dökümlerdeki boşluk miktarında bir düşme görülmüş ve bunun sonucunda dökümlerin çekme dayanımı ve sertlik özelliklerinde iyileşmeler gözlenmiştir. Ancak geç katılaşan bizmut yönünden zengin sıvı faz artan basınçla birlikte dökümün merkezine doğru itildiğinden döküm içyapısında radyal yönde bizmut taneciklerinin düzgün olmayan bir dağılım gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca, dana ağır olan bizmut fazı dökümün alt kısımlarına doğru indiğinden eksenel yönde de düzgün bir dağılım gözlenmemiştir. Dökümlerde yapılan makro yapı incelemelerinde ortalama tane boyutunun basıncın artması ile birlikte küçüldüğü görülmüştür. Ek olarak, tane boyutları eksenel yönde de farklılık göstermiştir. Ortalama tane boyutu zımbaya yakın kısımlarda küçülürken, dökümün alt kısımlarında büyümüştür. Bu farklılığın dökümün alt kısımlarının basınç uygulanmadan önce katılaşmış olması nedeniyle ortaya çıktığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Zn- 1.9 wt.% Bi monotectic alloy was squeeze cast under pressures of 50, 85 and 120 MPa at a constant die temperature of 250 °C. The same die was used also for the gravity cast specimens of the same alloy. For comparison purposes the pure zinc castings were gravity cast and squeeze cast under 120 MPa at a die temperature of 400 °G. It was found that the porosity level in the castings were decreased with the application of squeezing pressure which resulted in an increase in tensile strength and hadness values. However, the microstructural examination showed that the segregation tendency of bismuth phase along the centerline was increased with increasing pressure and caused an inhomogeneous distribution of bismuth phase in the radial direction. The distribution of bismuth phase was also inhomogenous in the longitudinal direction due to gravitational segregation. In the macrostructural examination of the samples, the average grain size was found to decrease as the squeezing pressure was increased. A variation in grain size along longitudinal axis of the specimens was also observed. The grains were coarser near the bottom end and were finer near the punch end of castings. It appears that the lower part of the castings were solidified before pressure application.