Türkçede pekiştirme (anlamsal, sözdizimsel, yazımsal)
Strengthening in Turkish language (semantic, syntactic, typographical)
  1. Tez No: 353366
  2. Yazar: DUYGU KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dillerin konuşucuları kimi zaman anlatımı güçlendirmek, pekiştirmek adına çeşitli yollara başvururlar. Söz konusu yollar çok daha önceden geleneksel yöntemle dilbilgisi eserlerinde ele alınmıştır. Ancak belirlenen kaideler sadece kısıtlı tümcelerde tanıklanmıştır. Oysa dil bütünüyle değerlendirilmesi gereken bir yapıdır. Dil konuşucularının pekiştirme için başvurduğu yolların bir de bağlam odaklı ele alınması gerekmektedir. Çalışmamızda bağlamda meydana gelen pekiştirmeli anlatımlar tespit edilmiştir. Söz konusu pekiştirmeler anlamsal, sözdizimsel ve yazımsal olmak üzere üç ana başlıkta ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Speakers of the language sometimes apply various ways to strengthen reinforce the expression. Previously, this ways are discussed in traditional grammar books. But this principles are stated only on the basis of sentences. However language is a form that must interpret completely. Various ways which used by speakers of the language must approach with context-oriented. In this research, the corpus has been identified intensive expressions that occuring in the context. This intensive expression has been examined three categories which semantic, syntactic and typographical.