Sofokles'in Kral Oidipus adlı dramatik metni ile Necip Fazıl Kısakürek'in Bir Adam Yaratmak adlı dramatik metninin ontolojik ve epistemolojik bakımdan karşılaştırılması
The comparison of Sophocles' dramatic text Kral Oidipus and Necip Fazıl Kısakürek's dramatic text Bir Adam Yaratmak in terms of epistemology and ontology.
  1. Tez No: 353365
  2. Yazar: PINAR İNCEEFE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENGİN BÖLÜKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu karşılaştırmalı edebiyat çalışmasının amacı, Sofokles'in“Kral Oidipus”adlı dramatik metni ile Necip Fazıl Kısakürek'in“Bir Adam Yaratmak”adlı dramatik metninin idealist felsefe kapsamında ontolojik ve epistemolojik bakımdan karşılaştırmaktır. Çalışmada, iki farklı kültüre ait olan fakat aynı kaynaktan beslenen“Kral Oidipus”ile“Bir Adam Yaratmak”adlı dramatik metinlerin ontolojik ve epistemolojik açıdan çözümlemeleri yapılarak, benzerlik ve farklılıklarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışmada, karşılaştırmalı edebiyat bilimi verilerinden ve felsefeye dayalı inceleme yönteminden faydalanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, iki eserin kültürel ve biçimsel yönden farklılık gösterdiği; ancak idealist felsefe doğrultusunda ontolojik ve epistemolojik bakımdan ortak ve benzer noktalarının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this comparative literature study is to compare Sophocles' dramatic text“ Kral Oidipus”and Necip Fazıl Kısakürek's dramatic text“Bir Adam Yaratmak”in terms of ontology and epistemology as a part of idealist philosopy. In the current study, it is aimed to explore smilarities and differences by doing ontological and epistemological analysis of the dramatic texts of“Kral Oidipus”and“Bir Adam Yaratmak”that belong to different cultures but arise from the same resource. In this study, the criterias of comparative literature and philosophical method were employed. In consequence of the current comparative study, it is determined that, both dramatic texts have cultural and formal differences but also have common and similiar points in accordance with idealist philosophy in ontological and epistemological aspects.