Dine Tikelci-Fonksiyonalist yaklaşım: Bronislaw Malinowski örneği
Cultural-Functionalist Approach to religion: In the sample of Bronislaw Malinowski.
  1. Tez No: 353394
  2. Yazar: FATİH AMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Din, toplumbilimlerinde üzerinde çok durulan konulardan biridir. Bu konuda araştırma yapanlardan birisi de Bronislaw Malinowski?dir. Sosyal antropolojinin kurucusu ve bir fonksiyonalist olan Malinowski her kültürün biricik olduğunu yani tikel olduğunu öne sürmektedir. Araştırılacak kültürlere genel bakışın yerine özel bakışla yaklaşılması gerektiğini söylemektedir. Dolayısıyla tikellikle fonksiyonalizmi kanaatimizce ilk defa bir araya getiren kişi olarak o, Tikelci-Fonksiyonalizm diye isimlendirdiğimiz bir yaklaşımın da kurucusudur. Bu araştırmada Malinowski?nin Tikelci-Fonksiyonalist bakışla yapmış olduğu dinle ilgili araştırmaları ve görüşleri incelenmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Din, Tikelcilik, Fonksiyonalizm, Bronislaw Malinowski
Özet (Çeviri)
Religion is one of the much emphasis issues on the social science studies. Someone who made research on this topic Bronislaw Malinowski. Malinowski is the founder of the science of social anthropology. He is also the precursor of the current functionalist anthropology. Malinowski suggests that each culture is unique. He argues that the cultures should be approached by an overview rather than a custom look. Therefore, as the person who brings together for the first time in our opinion functionalism and culturism he is also the founder of an approach we named cultural-functionalism. In this study, Malinowski's research and views on religion are examined with cultural-functionalism. KEY WORDS: Religion, Culturism, Functionalism, Bronislaw Malinowski