Kovada gölü'ndeki (Isparta) Sakar meke'nin (Fulica atra L. 1758) populasyon biyolojisi
Biology of common coot (Fulica atra L. 1758) population in Kovada lake (Isparta)
- Tez No: 353426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ TABUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
2012-2013 döneminde gerçekleştirilen bu çalışmada Kovada Gölü'ndeki (Isparta) sakar mekenin (Fulica atra L. 1758); populasyon yoğunluğu, habitat kullanımı, beslenme, üreme, hareket, tür içi ve türler arası davranış ve tehdit faktörleri ele alınmıştır.En fazla birey sayısı 2012 döneminde 659 ve 2013 döneminde 1600 olarak kaydedilmiştir. 1. istasyonda Aralık 2012'de 474, 2. istasyonda Ağustos 2013'de 993 ve 3. istasyonda Aralık 2012'de 240 birey sayılmıştır. Türün yuva alanı tercihleri; % 53,1 oranında 1. istasyon, %43,8 2. istasyon ve % 3.1 3. istasyon olarak belirlenmiştir.1. ve 2.
Özet (Çeviri)
In this study performed in 2012-2013 period; population density, habitat use, feeding, breeding, movement, intra and interspecific behaviors and threat factors of Common coot (Fulica atra L 1758) were studied in the Lake Kovada.We observed the highest number of individuals as 659 in 2012 and as 1600 in 2013. We counted 474 individuals in the station I (December 2012), 993 in the station II (August 2013) and 240 in the station III (December 2012). Nest preference of the species was determined as 53.1% for the station I, 43.8 % for the station II and 3.1% for the station III.