Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) yavrularında kanola küspesine dayalı yemlere enzim ilavesinin büyüme ve yem değerlendirme üzerine etkileri
Effects on growth, feed efficiency and digestibility of enzyme addition to canola meal based diet in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)
- Tez No: 353437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NALAN ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Gökkuşağı alabalığı yavrularında (başlangıç ağırlığı 1.23 ± 0.02 g) kanola küspesine dayalı yemlere enzim ilavesinin büyüme ve yem dönüşüm oranı üzerine etkilerini araştırmak için 12 haftalık bir besleme çalışması yürütülmüştür. Denemede % 32 kanola küspesi içeren kontrol yemine 1 g/kg fitaz, pektinaz, selülaz ve mix enzimi (fitaz, pektinaz, selülaz) ilave edilerek beş deneme yemi hazırlanmıştır. Her bir tanka 25 balık stoklanmış ve deneme 3 tekerrür yapılmıştır. Deneme sonunda % 32 kanola küspesi içeren yemlere fitaz, pektinaz, selülaz ve mix enzimi ilavesinin ağırlık kazancı, spesifik büyüme oranı, yem dönüşüm oranı ve hepatosomatik indeks değerleri üzerine etkisinin olmadığı tespit edilmiştir (P> 0.05).
Özet (Çeviri)
A 12 week feeding trial was conducted with rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) (1.23 ± 0.02 g, average initial weight) fry to determine the effects of supplemental exogenous enzyme on growth and feed conversion ratio. Five diets were prepared by adding 1 g/kg phytase, cellulase, pectinase enzyme and mix enzyme (mix of phytase, cellulase, pectinase) to control diet containing % 32 canola meal. Each group was fed to triplicate tanks of the juvenile and each tank was stocked with 25 fish. The results showed that addition of phytase, cellulase, pectinase enzyme and mix enzyme to diet containing % 32 canola meal had no significant effects on growth gain, specific growth rate, feed conversion ratio and hepatosomatic index (P> 0.05).