Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, walbaum 1792) yavrularında kefir ilaveli yem kullanımının aeromonas hydrophila patojenine karşı direnç ve büyüme parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investi̇gati̇on of effect on growth parameters and resi̇stance agai̇nst aeromonas hydrophilapathogen, i̇n rai̇nbow trout (Oncorhynchus mykiss, walbaum 1792) fry by usi̇ng feed supplemented kefi̇r
- Tez No: 365532
- Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL KUBİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, çeşitli probiyotik mikroorganizmaları doğal olarak bulunduran kefirin farklı oranlarını içeren yemlerle beslenen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yavrularının büyüme performansı, bağırsak florası ve Aeromonas hydrophila enfeksiyonuna karşı direnç araştırılmıştır. Ticari alabalık yavru yemine (%55 HP ve %15 HY, 4200 Kcal/kg) %0, %2 ve %10 oranında kefir ilave edilerek üç farklı deneme yemi hazırlanmıştır. Denemede ortalama canlı ağırlıkları 0.12±0.01 g olan 900 adet alabalık yavrusu kullanılmıştır. Deneme üç tekrarlı olarak 90 gün süreyle yürütülmüştür. Deneme başından itibaren her 15 günde bir boy ve ağırlık ölçümleri ile bağırsak florası için deneme gruplarından örneklemeler yapılmıştır. Farklı oranlarda kefir içeren deneme yemleriyle beslenen alabalık yavrularında Aeromonas hydrophila patojenine karşı oluşabilecek direnç denemenin 30.gününde yapılan eprüvasyon uygulması ile saptanmıştır. Eprüvasyon uygulamasında ortalama canlı ağırlıkları 6.5±0.01 g olan 225 adet alabalık yavrusu kullanılmıştır. Deneme sonunda elde edilen bulgulara göre; deneme grupları arasında büyüme performansı ve yemden yararlanma parametreleri arasında istatistiksel olarak önemli farklar bulunmamıştır (p>0.05). Farklı oranlarda kefir içeren yemlerle beslenen deneme grubu balıkların 15 günde bir bağırsak florasından yapılan ekimlerden elde edilen en yüksek mikroorganizma seviyesine 60. günde ulaşılmıştır. Aeromonas hydrophila'ya karşı yapılan eprüvasyon denemesinde %2 kefir içeren yemlerle beslenen deneme grubu balıklarında en yüksek yaşama oranı (RPS) elde edilmiştir. Sonuç olarak; %2 oranında kefir ilave edilen yemlerle beslenen alabalık yavrularında kefirin Aeromonas hydrophila patojenine karşı koruyucu bir etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, growth rate, intestinal flora and resistance against Aeromonas hydrophila infection on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fry fed with commercial pellet including different ratios of kefir which naturally contains various probiotics was investigated. Commercial rainbow trout fry pellet (55% HP ve 15% HY, 4200 Kcal/kg) added kefir with 0%, 2% and 10% ratios are prepared as three different experimental feeds. In the study, 900 trout fry with average 0,12±0,01g live weight are used. Experiment is carried out 90 days in triplicate. From the beginning of the experiment every 15'th day length and weight measured and intestinal flora sampled. On the 30'th day of experiment, possible resistance to A. hydrophila determined with challenge made. In challenge 225 trout fry with an average live weight of 6,5±0,01g are used. From the data retrieved from experiment, there is no statistically important difference of growth rate or feed utilization observed between experiment the groups (p>0.05). Kefir-fed rainbow trout fry the feeding days` 15 flora in the intestines have been identified kefir microorganisms and days` 60 has the highest level. Challenge results against A. hydrophilia, with 2% kefir-fed rainbow trout fry groups than control group as good as survival rate (RPS) was determined. As a result, 2% kefir-fed trout fry groups determined as showing protective effect against pathogen A. hydrophila. KeyWords: Rainbow trout, Oncorhyncus mykiss, kefir, probiotic, intestinal flora, challenge, Aeromonas hydrophila, growth.