Yozgat ekolojik koşullarında bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of some bread wheat cultivars in Yozgat ecological conditions
  1. Tez No: 353443
  2. Yazar: SERVET ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, Yozgat ekolojik koşullarında bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada yeni tescil edilmiş 14 adet ekmeklik buğday çeşidi (Pehlivan, Kate A-1, Ayyıldız, Kırik, Nenehatun, Palandöken, Sadova, Bayraktar-2000, Yunak, İkizce-96, Kenanbey, Tosunbey, Dağdaş-94 ve Karahan) kullanılmıştır. Deneme Yozgat ilinde kuru şartlarda 2012-2013 yetişme sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada kullanılan çeşitlerde bitki boyu 86-112 cm, metrekarede başak sayısı 423-492 adet, başak uzunluğu 8-11 cm, başakta başakçık sayısı 23-46 adet, başaktaki tane sayısı 22-46 adet, başakta tane ağırlığı 1-2 g, tane verimi 427-639 kg/da, bin tane ağırlığı 33-44 g, hektolitre ağırlığı 76-82 kg, biyolojik verim 1215-1910 kg/da, hasat indeksi % 30-38, protein oranı % 8-13, gluten (öz) miktarı % 15-31, gecikmeli sedimantasyon testi 7-35 ml ve zeleny sedimantasyon testi 8-28 ml arasında değişmiştir. Primer verim unsurlarından başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı bakımından eski ve yeni çeşitler arasında fark çıkmazken, bitki boyu, metrekarede başak sayısı, başak uzunluğu, tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi bakımından Karahan, Bayraktar-2000, Dağdaş, Tosunbey ve Nenehatun çeşitleri ön plana çıkmıştır. Bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, protein oranı, glüten miktarı, gecikmeli sedimantasyon testi, zeleny sedimantasyon testi bakımından ise Nenehatun, Tosunbey ve Yunak çeşitleri ilk sıralarda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This research, Yozgat ecological conditions of some bread wheat cultivars was conducted to determine the yield and quality characteristics. In this study, the last registered 14 bread wheat cultivars (Pehlivan, Kate A-1, Ayyıldız, Kırik, Nenehatun, Palandöken, Sadova, Bayraktar-2000, Yunak, İkizce-96, Kenanbey, Tosunbey, Dağdaş-94 ve Karahan) were used. Yozgat trial in dry conditions during the growing season 2012-2013 based on Randomized Complete Block Design with 4 replications was established. Used in the study of varieties, plant height 86-112 cm per square meter spike number 423-492 units, spike length 8-11 cm, spikelets per spike the 23-46 units, the spike in the number of grains 22-46 units per spike and grain weight 1-2 g per hectare, grain yield 427-639 kg /da, thousand grain weight 33-44 g, 76-82 kg test weight, biological yield 1215-1910 kg /da, harvest index % 30-38, % 8-13 protein, gluten (self ) the amount of %15-31, 7-35 ml delayed sedimentation test and zeleny sedimentation test ranged from 8-28 ml. Primer efficiency element of spikelets per spike, spike in the number of grains per spike and grain weight in terms of the old and new varieties whereas no difference, the plant height, square in the number of spike, spike length, per hectare, grain yield, biological yield, harvest index terms (Karahan, Bayraktar-2000, Dağdaş, Tosunbey and Nenehatun varieties has come to the fore. Thousand grain weight, test weight, protein content, gluten content, delayed sedimentation test, the Zeleny sedimentation test in terms of Nenehatun, Tosunbey and Yunak varieties has been in the first place.