Natamisinin turunçgillerde küflenmeye karşı kullanılması
Using natamycin on citrus fruits against molding
  1. Tez No: 353451
  2. Yazar: BENSU YİĞİTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hasat sonrası taze meyve ve sebzelerde meydana gelen bozulmalar, büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Hasat sonrası ürünlerde görülen hastalık ve bozulmaların büyük kısmının nedeni fungal hastalıklardır. Bunlar meyve ve sebzelere önemli zararlar veren, kaliteyi düşüren ve genellikle raf ömrünü bitiren hastalık etmenleridir. Turunçgillerde hasat sonrası bozulmalara yol açan önemli hastalıklar olarak Penicillium digitatum Sacc., P. italicum Wehm. yeşil ve mavi küf çürüklükleri, Lasiodiplodia theobromae (Diplodia natalensis) sap ucu çürüklüğü, Altenaria citri Ell and Pierce siyah çürüklük, Geotrichum candidum (Galactomyces citri-aurantii) ekşi çürüklük ile Phytophthora citrophthora (Sm. and Sm.) Leonian kahverengi çürüklüğü gösterilebilir. Bu çalışmamızın amacı da natamisin kullanılarak turunçgillerde gözlenen küflenmeyi önlemeye çalışmaktır. Portakaldan ve limondan izolen edilen küf üzerinde farklı konsantrasyonlarda natamisin uygulaması yapılarak zon oluşumu incelenmiştir. Natamisin konsantrasyonunun fazla olduğu zonlarda küf gelişimi gözlenmezken natamisin konsantrasyonunun azaldığı zonlarda küf gelişiminin olduğu gözlenmiştir. Portakal ve limon örneklerine natamisin muamelesi spreyleme ve kağıt ambalaj şeklinde uygulanmıştır. Natamisin ile muamele görmüş portakal ve limon örneklerinde küf gelişiminin natamisin ile muamele görmemiş kontrol grubuna göre daha az olduğu tespit edilmiştir. Natamisinin küf gelişimini azalttığı saptanmıştır. Natamisinin portakal ve limon örneklerinin kalite özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla pH, renk, suda çözünür kuru madde, tekstür, organik asit, fenolik madde, toplam fenolik madde ve şeker analizleri yapılmıştır. Natamisinin portakal ve limon örnekleri üzerinde küf gelişimini azalttığı ve örneklerin kalite özelliklerini ciddi boyutta etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Decomposition occurred on fresh fruits and vegetables following harvest results in great economical losses. The reason of diseases and decompositions observed on crops following harvest is fungal contamination. These factors decompose fruits and vegetables and reduce the quality and shorten shelf life. Penicillium digitatum Sacc., P. italicum Wehm, green and blue mold rottens, Lasiodiplodia theobromae (Diplodia natalensis), stem end putrefaction , Altenaria citri Ell and Pierce black decay Geotrichum candidum sour decay and Phytophthora citrophthora (Sm. and Sm.) Leonian and brown decay are ranked among important diseases which cause decomposition on citrus fruits following harvest. The goal of this study is to prevent molding on circus fruits by using natamycin. Zone composition is investigated by applying different amounts of natamycin on mold isolated from orange and lemon. Mold conservation has been seen where natamycin concentration was less while mold conservation was not observed where natamycin was high in concentrations. Natamycin application was carried out on orange and lemon samples by spraying and paper covering. It was identified that on natamycin applied orange and lemon samples mold concentration was observed less than natamycin unapplied samples. The effect of natamycin on orange and lemon samples quality factors was also investigated. For this purpose pH, color, water-soluble dry material, texture, organic acid, phenolic material, total phenolic material and sugar analyses are made. It is identified that natamycin reduce mold growth on orange and lemon samples and it also doesn?t affect quality factors of these samples.