Balon balığı (Lagocephalus sceleratus, Gmelin, 1789) eksternal ve internal tat tomurcuklarının dağılımı ve yoğunluğu
The distribution of external and internal taste buds in puffer fish (Lagocephalus sceleratus, Gmelin, 1789)
- Tez No: 353492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada Balon balığı (Lagocephalus sceleratus, Gmelin, 1789)?nda eksternal ve internal tat tomurcuklarının dağılım ve yoğunluğunun bazı morfometrik parametreler ile tanımlanması amaçlandı. Araştırmada 10 adet erişkin (2+) Balon balığı (Lagocephalus sceleratus)?na ait bazı eksternal (alt ve üst dudak, alın, alın gerisi, sırt, dorsal yüzgeç, dorsal yüzgeç gerisi, kaudal yüzgeç, anal yüzgeç, anal yüzgeç gerisi, gular, operkulum, lateral çizgi) ile bazı internal (dil, damak, farinks) bölgelerinden alınan örnekler materyal olarak kullanıldı istatiksel olarak değerlendirildi. Yapılan incelemeler sonucunda tat tomurcuklarının sayısal olarak alt ve üst dudaklarda diğer bölgelerden daha yoğun oldukları belirlendi.Kantitatif ölçümler sonucunda en büyük boyuta sahip tat tomurcuklarının alt dudakta yerleşim gösterdikleri, ortalama epidermis kalınlığının ise en yüksek düzeyde üst dudakta olduğu saptandı.İstatistiksel veriler eksternal bölgelerdeki tat tomurcuklarının yoğunluğunun internal bölgelerdekine oranla daha fazla olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Abstract: In this study, it was aimed to describe some morphometric parameters about the size, distribution and density of the internal and external taste buds of Balloon fish, (Lagocephalus sceleratus).The tissue samples dissected from the different parts of the eksternal (upper and lower lip, forehead, forehead rest, back, dorsal fin, the rest of the dorsal fin, caudal fin, anal fin, anal fin the rest, findings, findings front and back, operculum, lateral line) and internal (tongue, palate and pharynx) of the six adult specimens (+2 yrs old) were investigated histologically and the parameters were evaluated statistically. When compared to other regions, the taste buds of upper and lower lips were noted as more intensive, respectively. Quantitative studies exhibited that, the largest buds were located in upper lip, however, the average thickness of the epithelium was highest in the upper lip. Statistical data were also showed that the buds are more intensively located in eksternal parts than eksternal ones.