Mersin Körfezi'nde dağılım gösteren balon balığı, Lagocephalus sceleratus (Gmelin,1789)'nın biyolojik özelliklerinin araştırılması
Mersin körfezi'nde dağılım gösteren balon balığı, Lagocephalus sceleratus (Gmelin,1789)'nın biyolojik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 395608
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TORCU KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma Mersin Körfezi balon balığı, Lagocephalus sceleratus (Gmelin, 1789) populasyonunun biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 2014 Eylül - 2015 Nisan ayları arasında Mersin Körfezi'nden yakalanan toplam 208 adet balon balığı örneklerinin biyolojik özellikleri incelenmiştir. Bireylerin çatal boy değerleri 14.9 - 67.6 cm, ağırlıkları ise 32 - 4540 g. arasında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Eşey oranları 0.88:1 (D:E) olup, populasyonun %52.88'sinin erkek ve %47.12'sini dişi bireylerin oluşturduğu tespit edilmiştir. Bireylerin 1-6 yaş grupları arasında dağılım gösterdikleri belirlenmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi W=0,012.L3,021 olarak hesaplanmıştır. Von Bertalanffy büyüme eşitlikleri kullanılarak büyüme değerleri, Lt=118,71 [1-e-0.115(t-0.178)] ve Φ=3.209, olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon faktörü, gonadosomatik indeks ve hepatosomatik indeks yaşlara göre aylık olarak hesaplanmıştır Kondüsyon faktörü Eylül ayında en yüksek değerindeyken, gonadosomatik indeks değeri Nisan ayında pik yapmıştır. Hepatosomatik indeks değerinin ise Mart ayında 5.716 ile en yüksek değere ulaştğı tespit edilmiştir. Balon balığı populasyonun toplam ölüm Z = 0.4, doğal ölüm M = 0.25, balıkçılıktan gelen ölüm F = 0.15, olarak hesaplanmıştır. Buna ilaveten, sömürülme oranı, E = 0.38 olup, Mersin Körfezi balon balığı stoğundan henüz yeterli seviyede yararlanılmadığı bulunmuştur. L. sceleratus'un beslenme alışkanlıkları incelendiğinde, midelerinin %41 balıklarla, %19 yumuşakçalarla, %12 kabuklularla ve %2 diğer besinleri içerdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was carried out for determination of biological features of puffer fish Lagocephalus sceleratus (Gmelin, 1789), in Mersin Bay. For this aim, a total of 208 fishes which were caught from the Mersin Bay between September 2014 and April 2015 were examined. All individuals ranged from 14.9 cm to 67.6 cm in fork lengths and from 32 g to 58.9 g in total weight. It is determined that all individuals ranged between 1-6 age grups The sex ratio was estimated as 0.88:1 (F:M), 52.88% of population were males and 47.12% of population were females. The length-weight relationship for all individuals was estimated as W=0,012.L3,021. The von Bertalanffy growth equations for all specimens were calculated as Lt=118,71 [1-e-0.115(t-0.178)] and Φ=3.209, Values of condition factor, gonadosomatic index, and hepatosomatic index were calculated monthly, respectively. Values of condition factor, gonadosomatic index, and hepatosomatic index were calculated for ages per month, respectively. While the values of condition factor were the highest in September, the values of gonadosomatic index showed the peak in April. It was determined that hepatosomatik index reached the maximum value with 5.716 in March. Total mortality (Z), natural mortality (M), Fishing mortality (F), and were estimated as 0.4, 0.25, and 0.15, respectively. In addition to this, it was found that the exploitation rate (E=0.38) of the striped pufferfish in the Mersin Bay. This showed that the stock of L.sceleratus was not just used enough. As in the feeding habits of L. Sceleratus, it was found that their stomachs included fish (41%), mollucs (19%), crustaceans (12%) and the others (2%).