Ekim öncesi uygulamaların ıspanak tohumlarının çimlenme ve çıkış oranı üzerine etkileri
Effects of presowing treatments on germination and emergence of spinach seeds
  1. Tez No: 353498
  2. Yazar: YASEMİN ORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, Matador ıspanak çeşidine ait tohumlar KNO3 ve KH2PO4 tuzlarının 0.1 M, 0.3 M ve 0.5 M dozlarında hazırlanan çözeltilerde havalandırmalı kolon (Buble-Column) içerisinde 10oC sıcaklıkta 3 gün süreyle ön çimlendirme uygulamasına tabii tutulmuştur. Ön çimlendirme uygulaması gören tohumlar ile uygulama görmeyen kontrol tohumlarında, 15oC sıcaklıkta standart çimlenme, 5oC ve 25oC sıcaklıklarda düşük ve yüksek sıcaklık stres testleri, kum ortamında çıkış testi ve iki farklı lokasyonda tarla çıkış testleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, hem KNO3 hemde KH2PO4 tuzlarının faklı dozları ile ön çimlendirme uygulamaları kontrol tohumlarıyla kıyaslandığında çimlenme oranı, düşük ve yüksek sıcaklık stres testleri çimlenme oranları, kumda çıkış oranı ve her iki lokasyondaki tarla çıkış oranını arttırırken, ortalama çimlenme zamanı ve ortalama çıkış zamanını azaltmıştır. En yüksek çimlenme oranı %96 ile 0.1 M ve 0.3 M KNO3 uygumalarından elde edilirken, en düşük ortalama çimlenme zamanı 3.2 gün ile 0.1 M KNO3 uygulamasından elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre, her iki potasyum tuzunda 0.1 M?lık dozlarının ıspanak tohumları için en uygun ön çimlendirme dozları olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, spinach seeds from cv. Matador were primed using 0.1, 0.3 and 0.5 M KNO3 and KH2PO4 aerated solutions at 10oC for three days in bubble-column. Standart germination test at 15oC, low tempretaure (5oC) and high temperature (25oC) stress germinations, emergence test in sand media and field emergence tests at two locations were conducted at both primed and control seeds. According to results of this research, primed seeds with different doze of both KNO3 and KH2PO4 salt increased standart germination, low and high stress germinations, emergence in sand and field emergence at two locations while decreased mean germination time and mean emergence time compare with control seeds. The highest germination percentage was determined from 0.1 M and 0.3 M KNO3 primed seeds as 96% and the lowest mean germination time was determined from 0.1 M KNO3 as 3.2 days. According to obtained data from research it can be stated 0.1 M doze of both potassium salts was the best appropriate priming solutions for spinach seeds.