Synthesis and characterization of interpenetrating polymer networks
  1. Tez No: 35351
  2. Yazar: EMİNE ELİF HAMURCU GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN BAYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Bu çalışmada, a,a)-dihidroksi-poli(dimetilsiİoksan), PDMS, model ağ yapılı elastomerler, tetraetilortosilikat, TEOS çapraz bağlayıcısı ve kalay II etil hekzonat katalizörü ile hazırlandı. Çapraz bağlama reaksiyonunda 15x1 03 ve 75x1 03 molekül ağırlıklı hidroksil sonlu PDMS zincirleri kullanıldı. Molekül ağırlığı sayı ortalaması, Mn=15x103 ve 75x1 03 gr mol“1 olan bu zincirlerin % 50 (ağırlıkça) lik karışımlarından ”bimodal" ağ yapılar elde edildi. Bu zincirlerin aşamalı içice giren ağ yapılı bir örneği de hazırlandı. Poli(dimetilsiloksan)/polistiren (PDMS/PS), poli(dimetilsiloksan)/poligliseril- propoksitriakrilat) PDMS/P(GPTA), poli(dimetilsiloksan)/polibutadien PDMS/PBd, poli(dimetiIsiloksan)/poli(metilmetakrilat) (PDMS/PMMA) ve poli(dimetilsilok- san)/poliüretan (PDMS/PU) tam ve yarı içice giren polimerik sistemlerinin (IPN'le- rin) sentezi çalışıldı. PDMS elastomerinin bir anorganic bir dolgu malzemesi ile kuvvetlendirilmesi de incelendi. PDMS elastomerlerinin ve içice giren ağ yapılı polimerlerinin fiziksel özellikleri şişme ve ekstraksiyon deneyleri, çekme-kopma testleri, diferansiyel ta rama kalorimetresi, dinamik mekanik termal analiz yöntemleri ile belirlendi. Poli(dimetilsiloksan)/Polistiren içice giren ağ yapılı polimerinin morfolojisi taramalı elektron mikroskopu ile araştırıldı. Poli(dimetilsiloksan) içice giren ağ yapılı polimerlerinin hazırlanması ile sili kon elastomerinin mekanik ve elastomerik özelliklerinde iyileşme sağlandı. Bunun la birlikte, IPN sistemlerinde diferansiyel tarama kalorimetresi, mekanik termal analiz ve taramalı elektron mikroskopu gibi yöntemlerle belirlenen bir faz ayırımı gözlendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, model networks of a,û)-dihydroxy-poly(dimethylsiloxane), PDMS were prepared by tetrafunctional cross-linking agent, tetraethyl ortho- silicate, TEOS and the catalyst stannaous 2-ethylhexanoate. Hydroxyl-terminated chains of PDMS having molecular weights 15x103 and 75x1 03 g mol“1 were used in the cross-linking reaction. Bimodal networks were obtained from a 50% (w/w) mixture of PDMS chains with Mn=15x103 g mol”1 and 75x1 03 g mol"1. A sequen tial interpenetrating network of these PDMS chains was also prepared. The synthesis of full and semi interpenetrating networks (IPNs) based on poly (dimethylsiloxane)/polysty rene (PDMS/PS), poly(dimethylsiloxane)/poly(gly- cerylpropoxytriacrylate) (PDMS/P(GPTA), poly(dimethylsiloxane)/polybutadiene (PDMS/PBd) poly(dimethylsiloxane)/poly(methylmethacryiate) (PDMS/PMMA), poly(dimethylsiloxane)/polyurethane (PDMS/PU) was studied. The reinforcing effect of an inorganic filler on PDMS elastomers was also investigated. Physical properties of the PDMS elastomers and interpenetrating polymer networks based on PDMS were determined by swelling and extraction experi ments, stress-strain tests, differential scanning calorimetry and dynamic mechani cal thermal analyser. The morphology of poly(dimethylsiloxane)/polystyrene IPN was investigated by scanning electron microscopy. Through the preparation of interpenetrating networks of poly(dimethylsilox- ane) the mechanical and elastomeric properties of silicone network are improved. However, the IPN systems seem to be phase separated as determined by diffe rential scanning calorimetry, dynamic mechanic thermal analyser and scanning electron microscopy.