Orman yangınlarında organizasyon ve karar destek sistemleri
Forest fires organization and decision support systems
  1. Tez No: 353527
  2. Yazar: EMİNE SEDA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Orman Yangınlarında Organizasyon ve Karar Destek Sistemleri isimli bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak 2012-2013 yıllarında hazırlanmıştır. Bu tezde, Türkiye'deki orman yangını söndürme çalışmalarında yangın yönetim organizasyonu ve bu organizasyon yapısı içinde karar destek sistemlerinin işleyişi ve bu sistemlerden nasıl faydalanıldığı ele alınmıştır. Orman yangınlarındaki organizasyon yapısı küçük, orta ve büyük organizasyon olarak ayrı ayrı incelenmiştir. Ayrıca bölge müdürlükleri yangın harekat merkezlerinin çalışma şekli ve sistemi irdelenmiştir. Orman yangınları ile ilgili olarak ana birimlerin neler olduğu ve bunların işleyişi, sorumlulukları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yangın söndürme ekipleri,yangın yönetim araçları, yangınlarda kullanılan kara ve hava araçları incelenmiştir. Orman yangınlarında organizasyonu sadece ekip olarak düşünmek eksik olacağı için, yangınlarda kullanılan karar destek sistemleri de tek tek incelenmiş ve çalışma sistemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Karar destek sistemleri 3 bölüme ayrılmıştır. Bunlar, orman yangın yönetim sistemi, orman yangını erken uyarı projesi ve orman yangınlarında meteorolojik erken uyarı sistemidir. Her birinin çalışma sistemi ayrı ayrı incelenmiş, yangınları önleme konusunda arz ettikleri önemin nedenleri belirtilmiş ve sistemler tüm yönleriyle ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study entitled ?Organization and Decision Support Systems in Forest Fires? was conducted between 2012 and 2013 as a postgraduate thesis at Süleyman Demirel University, Graduate School of Applied and Natural Sciences, Department of Forest Engineering. The fire management and organization in forest fire-fighting operations in Turkey, functioning of the decision support system in such organizational structure and how to utilize such systems were analysed in this study. The organizational structure in case of forest fires was divided into small, medium and large scaled organizations. Furthermore, the modus operandi of the fire operations centres under the regional directorates was analysed. Information about the main units that have a role in forest fires, their functioning and responsibilities was presented. Moreover, fire brigade crew, fire management tools, land and air vehicles used during fire-fighting were examined. As it will be imperfect to analyse only the crew to understand the organizational structure during forest fires, each of the decision support systems used during fires was also analysed and information about their modus operandi was presented. The decision support systems were categorized under 3 groups: forest fire management system, early warning for forest fires project and meteorological early warning system for forest fires. The modus operandi of each system was assessed separately, the reasons why they are important to prevent fires were explained and all aspects related to the systems were presented.