Nonlocal theory of longitudinal waves in an elastic hollow bar
- Tez No: 35354
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
vi ÖZET Bu çalışmada, boyuna dalgalar, sonsuz uzunluktaki, homojen, izotropik, elastik malzemeden yapılmış, dairesel kesitli içi boş bir çubuk üzerinde incelenmiştir. Yerel olmayan bünye ve hareket denklemlerinden yola çıkarak ve Fourier transformasyonu kullanarak, kuplajlı iki diferensiyal denklemden oluşan bir denklem sistemi çıkarılmış ve çözülmüştür. Çubuk yüzeyinin gerilimsiz sınır koşullarını sağlayan bir çözümün varlığı, faz hızının dalga boyuna bağımlı olduğunu gösteren bir dispersiyon bağıntısını ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT in the present study, an investigation on the longitudinal waves in an infinite circular hollow cylindrical rod made up of an homogenous, isotropic, elastic material is carried out. By the use of the nonlocal constitutive equations and the Fourier transformation of the equations of motions, a system of two differential equations is derived and solved. Existence of a nontrivial solution, satisfying the conditions of the traction- free boundary of the rod, leads to a dispersion equation, that shows the dependence of the phase velocity to the wave length.