Erken çocukluk döneminde görülen vizingin daha sonraki yıllarda allerjik rinit gelişmesi üzerine etkisi
Effects of wheezing in early childhood in the development of allergic rhinits in later years
- Tez No: 353819
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Vizing, erken çocukluk döneminde sık rastlanan önemli bir sağlık sorunudur. Vizingin uzun süreli etkileri konusunda yapılan çalışmalar daha çok astım üzerinde yoğunlaşmış olmasına rağmen vizingin daha sonraki yıllarda allerjik rinit gelişmesi üzerine bir etkisinin olup olmadığı araştırılmamıştır. Bu çalışmada yaşamlarının ilk yılında vizingi olan çocuklar 5 yaşından sonra allerjik rinit yönünden araştırılmışlardır. Hastalar ve yöntemler: Çalışmaya, yalnızca erken-geçici vizingi veya persistan vizingi olan çocuklar alınmıştır. Çocuklar beş yaşından sonra allerjik rinit yönünden muayene edilmiş ve allerjik rinit semptomları için ?International Study of Asthma and Allergies in Children (ISAAC)? anket formunda yer alan sorular sorulmuştur. Çocuklar ayrıca prik deri testleri ile çevresel allerjenler ve sık tüketilen besinlere karşı gelişmiş olan duyarlılık yönünden de incelenmişlerdir. Bulgular: Çalışmaya alınan 50 hastanın 23?ü(%46) erken-geçici vizingi ve 27?si(%54) persistan vizingi tanısı almıştır. erken-geçici vizingi tanısı alan çocukların hiç birinde allerjik rinit semptomlarına rastlanmazken persistan vizingi tanısı alan çocukların 13?ünde (%50) allerjik rinit tanısı konulmuştur. Deri testleri ile erken-geçici vizingli çocukların %4,3?ünde, persistan vizingli çocukların ise %48,1?inde herhangi bir allerjene karşı duyarlılık saptanmıştır. Sonuç: Erken geçici vizing, çocuklarda beş yaşından sonra allerjik rinit gelişmesi yönünden bir risk faktörü değildir. Buna karşılık, persistan vizing daha sonraki yıllarda allerjik rinit gelişmesi için bir risk faktörü olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Wheezing in early childhood is an important and common public health problem . Although the relationship between early childhood wheezing and asthma has been studied in detail, the effects of wheezing in the development of allergic rhinitis have never been investigated. In this study, children with wheezing in the first year of life were investigated in terms of allergic rhinitis after five years of age. Material and Methods: The study consisted of only the children with early-transient wheezing or persistent wheezing. The study group were evaluated in terms of allergic rhinitis with physical examination and a questionniare translated from International Study of Asthma and Allergies in Children (ISAAC) quastionnaire after five years of age. In addition sensitivity of children to environmental allergens and frequently consumed foods were investigated by skin prick tests Results:The study included 50 children 23 (46%) of which were diagnosed with early-transient wheezing and 27 (54%) with persistent wheezing. The symptoms of allergic rhinitis were reported in 13(48%) of children with persistent wheezing but in none of children with early-transient wheezing . Skin prick tests have given positive results in 4.3% of children with early-transient wheezing and in 48.1% of children with persistent wheezing . In conclusion: Early transient wheezing is not a risk factor in the development of allergic rhinitis after five years of age. On the contrary, persistent wheezing may be a risk factor in the development of allergic rhinitis in later years.