Richard Rorty'nin neo-pragmatizminde ve Richard Posner'ın bilimsel pragmatizminde hukuki yorum için ortak standartlar
Common standarts for legal interpretation in the Richard Rorty's neo-pragmatism and Richard Posner's scientific pragmatism
  1. Tez No: 353839
  2. Yazar: SEZAL ÇINAR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Adaletin önceliği anlayışını kabul eden modern topluluktan farklı olarak postmodern toplulukta hukuki yorum, çözülmesi çok daha güç bir problem olarak ortaya çıkar. Pragmatizmin çoğulcu düşünceyle bağdaşması sebebiyle bu problemin çözümü olabileceği düşünülmüştür. Richard Rorty'nin pragmatizmi ile Richard Posner'ın hukuki pragmatizmi incelenmiştir. Rorty'nin pragmatizminin özellikleri antitemeldencilik, kültür alanları arasındaki metodolojik farkın iptali, hermeneutiktir. Rorty ayrıca liberal ironist birey tasarımıyla görüşlerini tamamlar. Yapılan inceleme sonucunda Rorty'nin görüşlerinin hukuk için fazla ütopik ve elverişsiz, hatta“pragmatik”olmadığı kanaatine varılmıştır. Posner'ın hukuki pragmatizminin özellikleri hukuk-ahlak ayrımı, sonuç odaklılık, formalizm karşıtlığı ve normatif program önerisidir. Yapılan incelemelerde, Posner'ın“zenginliğin artırılması”prensibine dayanan bir teori önermekte olduğu görüşüne ulaşılmıştır. Bu sebeple Rorty ve Posner'ın pragmatizmlerinin hukuki yorum için aradığımız standardı sağlayabilir nitelilte olmadıkları sonucuna varılmıştır. Postmodern çoğulcu toplum da, tıpkı modern toplum gibi, çoğulculuğunu koruyabilmek için iyi anlayışlarını önceleyen bir adalet kavramına muhtaçtır.
Özet (Çeviri)
Unlike a modern society accepting the notion of priority of justice, in a postmodern society the question of legal interpretation comes to the fore as very difficult to answer. It has been regarded as a problem that can be solved because pragmatism is compatible with the pluralistic thought. The pragmatism of Richard Rotry and that of Richard Posner have been examined. The characteristics of Rotry's pragmatism are; anti-foundationalism, the cancellation of methodological distinction between cultural areas, and hermeneutic. Also, Rotry completes his views with his idea of liberal ironist individual. As a result of the research, it has been tought that Rotry's opinions are too utopic and unfavourable and even,“non-pragmatical”for law. Posner's justice pragmatism's characteristics are; the distinction between law and morals, result oriented, anti-formalism and normative program. According to the examinations, it can be seen that Posner suggests a theory based on“wealth maximization”principle. For this reason, it has been concluded that neither Rotry's pragmatism nor Posner's pragmatism offers the standard for legal interpretation which we sought. Just as the modern society, the post-modern pluralistic society is also in need of the notion of justice giving priority to good understanding in order to maintain their pluralism.