Karşılaştırmalı Hukukta iyileşme şansı kaybının tazmini
Recoverability of loss of chance in Comparative Law
- Tez No: 353838
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Giriş bölümünde konunun genel bir tanıtımı yapılarak, incelenecek olan kurumlar ve incelemenin nasıl yapılacağı belirtilmiştir. Birinci bölümde şans kaybı kavramı, şans kaybının tazmin edilebilirliği, çeşitli hukuk düzenlerinin şans kaybının tazminine genel bakışı ele alınmaktadır. Son olarak da iyileşme şansı kaybı ve iyileşme şansı kaybının yeri kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde şans kaybının, nedensellik bağı ve nedensellik bağının ispatı çerçevesinde tazmini incelenmiştir. Bu kapsamda çeşitli ispat kolaylıkları ile tesadüfün ve kusurlu bir davranışın yarıştığı durumlarda alternatif nedenselliğin kıyasen uygulanması ele alınarak, iyileşme şansı kaybının tazmini ile bu uygulama ve teorilerin ilişkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde iyileşme şans kaybının nedensellik bağının tesis edilememesi nedeniyle tazmin edilemeyeceği görüşü ele alınarak, ülke uygulamaları incelenmiştir. Son bölümde ise iyileşme şansı kaybının zarar olarak kabul edilerek tazmin edilmesi ele alınmış ve ülke uygulamalarına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise tüm bu yaklaşımlar ve iyileşme şansı kaybının tazmini karşılaştırmalı hukuk metodu kullanılmak suretiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis is related to“Recoverability of Loss of Healing Chance in Comparative Law”. The thesis consists of four chapter except of the introduction and conclusion. In introduction chapter, subject of the thesis is introduced, general legal concepts which will be analyzed in thesis are mentioned and the methodology of the thesis is explained. In first chapter concept of“chance”and“loss of chance”, recoverability of loss of chance is explained. After than how various legal systems and families deal with loss of chance is mentioned. First part ends with the explanations relating to the concept of“loss of a healing chance”. In the second chapter, recoverability of loss of a healing chance under causation and the proof causation is explained. In this context various relaxation of proof of causation and analogy with alternative causation is mentioned and the relationship between the loss of a healing chance and these approaches is analyzed. In the third chapter of the thesis, loss of a healing chance can not be recovered because of the lack of causation approach is discussed and in this concept various legal systems are analyzed. In the last chapter approach of accepting loss of chance as an actionable damage approach is discussed and French and American legal systems analyzed. In conclusion, all of these approaches of recoverability loss of a healing chance compared under the method of comparative law and made an evaluation according to this comparison.