Han Hanedanlığı döneminde Hunlarla yürütülen He Qin politikası (akrabalık yoluyla sağlanan barış politikası) ve sonuçları
He Qin policy (peace-making policy through establishing kinship) in Han Dynasty period and its results
- Tez No: 353840
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Çalışmada Han Hanedanlığı dönemi“He Qin Politikası”incelenmiştir. Bu çerçevede gerçekleştirilen evliliklerin sayısının fazlalığı nedeniyle Batı Han Hanedanlığı dönemi yoğun olarak işlenmiştir. Hun-Çin devletleri arasındaki barış evlilikleri olarak tanımlanan He Qin Politikası, Hunlarla ilk kez Çin'in güçsüz durumda olduğu dönemde, Han Hanedanlığı'nın isteğiyle uygulanmıştır. Bundan sonraki He Qin anlaşmaları Hunlar tarafından talep edilmiştir. Anlaşmaya göre, Çin İmparatoru Hun liderine bir eş ve beraberinde değerli hediyeler göndermiş, karşılığında Hun lideri, Çin'in kuzey sınırlarını koruyacağına dair güvence vermiştir. He Qin anlaşmalarında Hunların amacı, Çin mallarına sahip olmak ve Çin'in damadı olarak diğer uluslar arasında saygınlık kazanmaktır. Çin tarafından bakıldığında ise amaç, savaşmadan sınır güvenliğini sağlamaktır. Yapılan evlilik anlaşmaları, sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkileri de beraberinde getirmiştir. Çin tarihçileri Hun liderine gönderilen kişinin gerçekten prenses olmadığını kayıtlarında açıkça belirtmişlerdir. Ayrıca He Qin politikası kapsamında yapılan evliliklerden doğan çocukların veliaht olduğuna ve Hun lideri yapıldığına rastlanmamıştır. Hunlar hiçbir zaman başka bir ulusla yapılan evlilikten doğan çocuğa veliaht olma şansı vermemişlerdir. Dolayısıyla bu politikanın uzun süreli bir barış sağlamadığı, geçici bir çözüm olarak uygulandığı görülmektedir. He Qin tarihine bakıldığında kısa süreli de olsa halka huzur getirdiği anlaşılmaktadır. Saldırıları geçici süre ile önlemiş ve bu barış döneminde savaşa hazırlık yapılmıştır. Bu nedenle He Qin politikası bir tür barış politikası gibi görünmekle birlikte aslında karşılıklı çıkar ilişkisi altında“nefes alma politikası”dır.
Özet (Çeviri)
This paper searches the“He Qin- peace marriage”policy that was carried out in the Han Dynasty. The study focuses on the West Han Dynasty, due to the large number of marriage practices. He Qin policy was applied for the first time by Han Dynasty when China was instable. After that, He Qin treaties were demanded by the Huns. According to the treaty, the emperor of China sent a wife, gifts; in return, the Hun leader insured to protect the northern borders of China. From the Hun perspective the aim of the treaties was obtaining Chinese goods and the prestige of being the son-in-law of China, which would arouse admiration of other nations. From Chinese perspective the purpose was protecting borders. These marriage treaties resulted in social, political, cultural and economical relations. According to the Chinese historians the person sent was not the true princess, but they pretended that someone within the palace was shown as the princess. Also there is no evidence that the children from these marriages became the heir to the throne. Therefore it is observed that a long-lasting peace could not be established by the He Qin policy, and that it was practiced as a temporary solution. He Qin policy brought out a period of peace even for a short period. It prevented atttacks for a while and in this period war preparetions were made. Although it looks like a peace making policy, it was a mutual“break”policy that benefited both sides.