Aripiprazol'ün farmasötik preparatlardaki ve bazı biyolojik sıvılardaki miktarının YBSK yöntemiyle tayini
Determination of aripiprazole in pharmaceutical preparations and in some biological fluids with high performance liquid chromatography method
  1. Tez No: 353874
  2. Yazar: YİĞİT LAFCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ARLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aripiprazol, yeni nesil atipik antipsikotik grubunun ilk üyesidir. Aripiprazol'ün şizofreni ve benzeri hastalıkların standart bakımında kullanımı oldukça yaygındır. Bu çalışmanın amacı, aripiprazolün analizi için yeni, basit ve duyarlı bir yöntem geliştirmek ve yöntemin farmasötik tabletlere uygulanmasını göstermektir. Aripiprazol ve diflunisal (iç standart), foto diyot dizisi dedeksiyonlu yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile analizlenmiştir. Analizlerde 2.7 µm büyüklüğünde partikül içeren 10 cm x 4.6 mm boyutlarındaki Supelco (Amerika) marka Fused-Core yapılı Ascentis® Express C18 ters faz kolonu kullanılmıştır. Analitler, MeOH:Tampon (%0.1 formik asit, %0.2 amonyum asetat) (60:40, h/h) mobil fazı kullanılarak, 255 nm dalga boyunda toplam 15 dakikada analiz edilmiştir. Geliştirilen yöntem başarılı bir şekilde farmasötik tablet ve idrar örneklerine uygulanmıştır. Sonuç olarak yöntemin, aripiprazol rutin kalite kontrol analizlerine uygulanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aripiprazole is the first member of new generation atypical antipsychotic group. The use of aripiprazole for standard care of schizophrenia and similar disorders are quite common. The purpose of this study is to develop a new, simple and sensitive method for the analysis of aripiprazole and to show its applicability to pharmaceutical tablets. Aripiprazole and diflunisal were analyzed by high performance liquid chromatography with photo diode array detector. A Supelco (USA) brand Fused-Core Ascentis ® Express C18 column, which has a size of 10 cm x 4.6 mm and contains 2.7 µm particle sized dimensions, was used for analyses. Analytes were analyzed using a mobile phase containing MeOH:Buffer (0.1% formic acid, 0.2% ammonium acetate) (60:40, v/v), at a wavelength of 255 nm for 15 minutes. The developed method was performed to pharmaceutical tablets successfully. As a result, its applicability to aripiprazole?s routine quality control analyses was shown.