Aripiprazolün elektrokimyasal özellikleri ve anodik adsorptif sıyırma voltametri yöntemi ile farmasötik ve biyolojik sıvılarda tayini
Electrochemical preperties of aripiprazole and its anodic adsorptive sitripping determination in pharmaceutical and biological fluids
- Tez No: 543181
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Aripiprazol (ARP) etken maddesinin elektrokimyasal davranışı, aluminyum oksit nanopartiküllü karbon pasta elektrot (Al2O3 NP-KPE) yüzeyinde, Britton-Robinson (BR) tamponunda dönüşümlü voltametri (DV) ve kare dalga voltametrisi (KDV) yöntemleri ile incelenerek, ARP'nin adsorpsiyon özellikleri belirlendi. Ayrıca ARP'nin tablet ve serum örneklerinde tayini için kare dalga anodik adsorptif sıyırma voltametri (KDAAdSV) yöntemi geliştirildi. Belirlenen optimum parametreleri 0,00 V ve 150 s değerleri kullanılarak KDAAdSV yöntemi ile elde edilen pik akımı-derişim grafiklerinden 3,0×10-8mol L-1 - 8,0×10-6 mol L-1 arasında iki farklı doğrusal çalışma aralığı belirlendi. Yapılan kalibrasyon çalışmalarının analitik parametreleri en küçük kareler yöntemi ile değerlendirildi. Gözlenebilme sınırı ve alt tayin sınırı değerleri birinci ve ikinci derişim aralığı için sırasıyla 5,70×10-9mol L-1, 1,90 ×10-8mol L-1 ve 2,82×10-7mol L-1, 9,41 ×10-7mol L-1 olarak belirlendi. Geliştirilen yöntemin validasyonu yapıldı. Bu yöntem tablet ve serum ortamında bulunan ARP tayini için kullanıldığında; güvenilir, tekrarlanabilir, yüksek doğruluk ve kesinliğe sahip sonuçlar elde edildi. Geliştirilen yöntemin uygulama sonuçları ve validasyon parametreleri söz konusu ilaç etken maddesi için gerçek derişim değerleri ile istatistiksel olarak karşılaştırıldığında sonuçlar arasında %95 güven seviyesinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behavior of aripiprazole (ARP), was investigated on aluminum oxide nanoparticles modified carbon paste electrode (Al2O3 NP-CPE) in Britton-Robinson buffer (BR) by cyclic voltammetry (CV) and square wave voltammetry (SWV) and adsorption properties of ARP were investigated. Furthermore, square wave anodic adsorptive stripping voltammetric (SWAAdSV) method was developed to its direct determination in human serum and tablette samples. The peak current of the oxydation wave linearly changed with the concentration of ARP in the concentration range between 3.0×10–8 mol L–1 and 8.0×10–6 mol L–1 in two different regions where optimum pre concentration potential and optimum pre concentration time were applied as –0.00 V and 150 s, respectively. Limit of detectionand limit of quantitation were calculated from analytical parameters of calibration studies by using leasts quared method. Limit of detection and limit of quantitation values calculeted as first linear range 5.70×10-9 mol L-1, 1.90×10-9 mol L-1 and 2.82×10-7 mol L-1, 9.41 ×10-7 mol L-1 respectively. Validation of method was also performed. Results of applications of developed method to human serum and tablette samples were found to have high accuracy and precision, reproducible and high confidence. These results were also compared with those of standart methods proposed for determination of ARP and results were found to be in significant at 95% confidence level.