Deneysel kornea damarlanması modelinde Siklosporin A'nın etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effect of Cyclosporine A in an experimental model of corneal neovascularization
  1. Tez No: 353893
  2. Yazar: YASİN YÜCEL BUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ERDURMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; topikal % 0,05 siklosporin A'nın immün aracılı deneysel kornea neovaskülarizasyonu üzerine olan inhibitör etkilerini saptamak ve siklosporin A ile topikal % 0,1 deksametazon ve topikal % 0,5 bevacizumabın etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.METOD: Sığır serum albümini kullanılarak 36 tavşanda immün aracılı kornea neovaskülarizasyonu oluşturuldu. Daha sonra, tavşanlar topikal tedaviye göre randomize olarak dört gruba ayrıldı. Grup I; % 0,05 siklosporin A, Grup II; 0,1 deksametazon, Grup III; % 0,5 bevacizumab ve Grup IV; izotonik tuz çözeltisi tedavilerini 14 gün boyunca aldı. Vaskülarizasyonla kaplanmış kornea yüzeyinin total kornea alanına oranı fotoğraflar üzerinden ölçüldü. Tavşanlar sakrifiye edildikten sonra korneaları eksize edildi. Parafine gömülen kesitler, hematoksilen-eozin ve terminal deoksinükleotid transferaz aracılı dUTP-biotin uç etiketleme yöntemi (TUNEL) ile boyandı. Kornea dokusunda vasküler endotel büyüme faktörü (VEGF) ve CD31 immunohistokimyasal boyamalarının yoğunluğu semikantitatif bir yöntemle hesaplandı. İnflamatuar yanıt, inflamatuar hücre infiltrasyon miktarına göre; yok (0), hafif (1), orta (2) ve şiddetli (3) olarak sınıflandırıldı.SONUÇ: Grup I, II, III ve IV'te ortalama kornea neovaskülarizasyonu alanı yüzdeleri sırasıyla % 24,4, % 5,9, % 37,1 ve % 44,1 idi. Topikal % 0,05 siklosporin A'nın inhibitör etkileri, topikal % 0,5 bevacizumab ve kontrol grubuna göre daha üstün bulundu (sırasıyla, p=0,03 and p=0,02).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We aimed to study the inhibitory effects of topical 0.05 % cyclosporine A on immune-mediated experimental corneal neovascularization and to compare its efficacy with those of topical 0.1 % dexamethasone and 0.5 % bevacizumab.METHODS: Immune-mediated corneal neovascularization was created by bovine serum albumin in 36 rabbits. The rabbits were then randomized into four groups according to topical treatment. Group I received 0.05 % cyclosporine A, Group II received 0.1 % dexamethasone, Group III received 0.5 % bevacizumab and Group IV received isotonic saline for 14 days. The corneal surface covered with neovascular vessels was measured on the photographs as the percentage of the total area of the cornea. The rabbits were then sacrificed and the corneas excised. Paraffin-embedded sections were stained with hematoxylin-eosin (HE) and terminal deoxynucleotidyl transferase-mediated dUTP-biotin nick end labeling assay (TUNEL). The intensity of vascular endothelial growth factor (VEGF) and CD31 immunostainings in corneal tissue was performed in a semiquantitative fashion. Inflammatory response was classified as none (0), mild (1), moderate (2) or severe (3) according to the amount of inflammatory cell infiltration.RESULTS: The means of percent area of corneal neovascularization in Group I, II, III and IV were 24.4 %, 5.9 %, 37.1 %, and 44.1 %, respectively. The inhibitory effects of 0.05 % cyclosporine A was found to be better than 0.5 % bevacizumab and control groups (p=0.03 and p=0.02, respectively).