Yusuf Zİya Yörükân ve mezhepler tarihçiliği
Yusuf Ziya Yörükân and history of madhaps
- Tez No: 353897
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Modern dönem, mezhepler tarihçiliğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Yusuf Ziya Yörükân, bu alanın bilim hüviyeti kazanması için önemli katkılarda bulunmuş bir şahsiyettir. Bu alanda yaptığı çalışmalarından hareketle Yusuf Ziya Yörükân'ın mezhepler tarihçiliğini yüksek lisans tezi olarak seçtik. Aynı zamanda eserleri ve fikirleri ile rasyonelliğin ve modernitenin bir simgesidir. Yörükân ilim dünyasına yaptığı saha araştırmaları ile damgasını vurmuş bir şahsiyettir. O'nun özellikle Alevîlik ve Tahtacılar arasında yaptığı saha araştırmaları ile önemli tespitlerde bulunmuştur. Bâtınıliğin Alevîlik üzerindeki tesirlere vurgu yapan Yörükân, Şamanizm'in Alevîlik üzerindeki etkilerinde bahseder. Onun gerek mezhepleri, gerekse Alevilik ile ilgili görüşlerini incelerken, onun görüşlerini kendi içinde tutarlılığı, mezhepler tarihçiliğindeki yeri ve kendisinden sonrakilere katkılarını karşılaştırmalı bir yolla incelemeye çalıştık. İlim ve irfan dünyasına sayısız katkılar sunan Yörükân'ın yaşam felsefesinin, bilimsel bilgiden geçtiğini görmekteyiz. O, günümüzde dahi var olan dinî ve sosyal sorunların bilgi ile çözüleceğine inanmış ve savunmuştur. O, özgün ve akılcı fikirleri ile modern dönemde İslam düşüncesine ve Mezhepler Tarihçiliğine önemli katkılarda bulunmuş ve adından bahsedilmeyi hak etmiş bir bilim adamıdır.
Özet (Çeviri)
In History of madhaps of modern era, Yusuf Ziya Yörükan who is one of the first name that comes to mind is a person contributed greatly for this area attaining science identity. We have chosen“History of madhaps of Yusuf Ziya Yörükan”as a postgraduate thesis with reference to his studies for this area. At the same time, he is the symbol of the rationality and modernity with his ideas and works.Yörükan is a person who has made a mark on the science world with his field research. Especially, he has made important findings with the field research between Alevism and Tahtacılar. Yörükan putting an emphasis of impressions of Spiritual on Alevism mentions the effects of Shamanism on the Alevism. While searching both his madhaps and his thoughts about the Alevism, we have tried to examine his thoughts' consistency, their place in the History of madhaps and the contributions for the coming generations by using a comparative way. We understand that the life philosopy of Yörükan, presenting countless contributions to science and learning world, passes from the scientific knowledge. He believes and asserts that religious and social problems, even at the present day, can be solved with information. He is a scientist that contributes greatly to Islamic thought and History of madhaps in the modern era with his original and rationalist ideas and deserves to be cited.