Kur'an'da hazf
- Tez No: 353898
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Hazf, ifadelerden bir kelimenin veya kelime grubunun; bir cümle veya birden çok cümlenin atılması olarak tanımlanabilir. Hazfın geçerli olması için hazfın meydana geldiğine dair bir karîne gerekir. Kelamda asl olan zikir olduğu için bir ifadede hazfın olup olmadığı kuşkulu ise hazfın olmadığına karar verilmelidir. Mahzûf mümkün en az kelimelerle ve hazfedildiği ifadedeki tam yerine takdir edilmeli. Mecaz, hazften sayılmamalı. Hazf, îcâz için önemli bir seçenektir. Hazf, Arap dilinin gramerinden kaynaklandığı gibi, mütekellimin tercihlerinden ve kültürel sebeplerden de kaynaklanabilir. Arap dilinde olduğu gibi Kur'ân'da kelime hazfleri, edat hazfleri ve cümle hazfleri gerçekleşmiştir. Kur'ân, hazfı îcâz temin etmek, umum ifadesi sağlamak, abesten kaçınmak ve âyetler arası ses uymu gibi amaçlarla kullandığı gibi müessir bir söz oluşturmak ve beyan ifadesi gibi genel amaçlarla da kullanmıştır. Kur'ân'ın, kendine mahsus uslubundan kaynaklanan sebeplerden dolayı kendine has hazfleri de vardır. Kaynaklarımızda hazf kriterlerine uymayan birçok hazf telakkisine rastlamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Ellipsis can be defined as leaving out a word or phrase; a sentence or several sentences from a statement. The validity of“ellipsis”requires a clue proving the omssion. Since the principle is the mentioning of something in a speech/utteranace, when it is ambigious whether there is ellipsis or not, the absence of ellipsis has to be assumed. The deleted item is to be regarded with the least possible word(s) and within the exact place in the syntax. Metaphor should not be considered as ellipsis. Elipsis is an important alternative for“îcâz”. Ellipsis may stem from a speaker's preference and cultural reasons as well as a practice of Arabic grammar. Omission of word(s) sentences and prepositions can be seen in the Quran just the same as they can be seen in Arabic language. The Quran uses elliptical method to constitute general aims such as effective utterance and eloquence, as well as presenting“îcâz”, general statement, avoiding engaging in futility and harmony in sound among verses. The holy book of Quran does have idiosyncractic practices of ellipses due to reasons which originate from the style peculiar to itself. It is possible to encounter a lot of ellipses not in compliance with elliptical criteria in our resources.