Yusuf Ziya Yörükan'ın kelam alanındaki çaılşmaları
Studies of Yusuf Ziya Yörükan on kalam
  1. Tez No: 89422
  2. Yazar: MURAT MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Yusuf Ziya Yörükân, içinde bulunduğumuz asrın ilk yarısında, Kelâm ilmi üzerinde yaptığı çalışmalarla bu dönemim önemli ilim adamları arasında yer almış bir kişidir. Bununla birlikte o, sadece Kelâm sahasında değil aynı zamanda batı ve İslâm Felsefesi, Sosyoloji, İslâm Tarihi, Mezhepler Tarihi ve Din Eğitimi gibi birçok ilim dalında çalışmalar yapmış ve böylece Kelâm ilmine daha geniş bir perspektiften bakabilmiştir. Kelâm ilminin sınırlarının belirlenmesi, kaynaklarının yeni bir gözle tekrar değerlendirilmesi ve İslâm inançlarının Kur'an'a göre tespiti, onun öncelikli hedefleri arasında gelmektedir. Böylece o, Kelâm ilmini, çağın ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünmektedir. Yörükân, Kelâm ilminin tarihî gelişim ve değişimini objektif bir nazarla ortaya koymaya çalışmıştır. Bunu yaparken hem birtakım şartların Kelâm'ın değişim çizgisini nasıl etkilediğini, hem de bu değişimlerin aslî kaynak olan Kur'an'a uygunluğunu göstermeye gayret etmiştir. Onun açısından bu gelişimin en önemli şahsiyetleri Ebû Hanife ve İmam Mâtüridî'dir. Eserlerinin önemli bir kısmını, bu iki şahıs tarafından ortaya konan sistemlerin tanıtılmasına ayırmıştır. Çalışmalarında önceliği Kelâm Tarihi'ne vermiş olması, sistematik Kelâm konuları üzerinde fazlaca durmamasına yol açmıştır. Müslümanlar arasındaki ihtilafları kaldırmak maksadıyla, bu konulardaki tartışmalara girmemiş, onlardan kısaca bahsetmekle yetinmiştir. Eserlerinin bir kısmının el yazması olması, bazılarının dergilerde makaleler halinde kalması ve çok azının kitap olarak basılmış olması, onun Kelâm sahasında yeteri kadar tanınmamasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yusuf Ziya Yörükân is an important person who among many others with his studies on Islamic Theology, in the first half of this century. Nevertheless, he did not only did he study Islamic Theology, but also western and Islamic Philosophy, Sociology, History of Islam, History of Islamic Sects and Religious Education. Therefore, he had chance to he could evaluate Kalam more comprehensively. To designate the limits of Kalam, and to revise its sources, and finally to establish the creed of Islamic in accordance with the Quran was among his first objectives. So, he thought that Islamic Theology must be arranged as to the needs of his century. Yörükân wanted to show objectively the process of the historical development and the change of Islamic Theology. So, he endeavoured to put forfarwd firstly, how some conditions influenced Islamic Theology and secondly whether these changes were approprite for the Quran. He accepted that Ebû Hanife and Matüridî are very important personalities for this development. He alloted more part of his studies to introduce the systems of these men. He did not take into consideration the systematic subjects of Islamic Theology because of the reason that he gave a priority the History of Islamic Theology. He did not bother with the long speculations of Islamic Theology but only mentioned briefly about them. He is not known well owing to the reason that many of his studies are yet to be published.