Peter Singer'ın faydacı etik görüşü çerçevesinde kürtajın değerlendirilmesi
The evaluation of abortion in Peter Singer's preference utilitarianism
  1. Tez No: 353899
  2. Yazar: FUNDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yaşamın başlangıcına ilişkin biyoetik bir problem olarak kürtaj, gebeliğin sonlandırılmasına dair kararın etik açıdan doğru olup olmadığını tartışma konusu yapmakta olup, uygulamalı etik çalışmalarıyla tanınan Peter Singer'ın görüşleri kürtaj yanlısı görüşlerin en radikali olarak nitelendirilmektedir. Singer etikte faydacılığın çağdaş bir yorumu olarak tercihe dayalı faydacılık görüşlerini savunmaktadır. Tercihe dayalı faydacılık kişilerin istek, ihtiyaç ve arzularını kapsayan bir kavram olarak“tercihler”den yola çıkmakta ve ulaşılmak istenen nihai amacı tercihlerin gerçekleştirilmesi olarak belirlemektedir. Singer'a göre; etik açıdan doğru eylemde bulunmak için her bir eylemden etkilenenlerin tümünün tercihleri değerlendirilmeli ve bu tercihler bakımından en iyi sonuç doğuracak eylem tarzı seçilmelidir. Singer, insanmerkezli etik teorileri redderek hissetme yetisine sahip tüm canlıların menfaatlerinin eşit derecede önemsenmesi gerekliliği üzerinde durmaktadır. Faydacılık perspektifinden kürtaj konusunu ele alan Singer, fetüsün ahlaki statüsü ve hayatın değeri bağlamında kürtaj probleminin çözülebileceğini savunmaktadır. Gebeliğin 18. haftasından itibaren haz ve acı duyma yeteneği kazanmasıyla fetüsü menfaat sahibi olarak kabul eden Singer, 18. haftaya kadar kürtaja tartışmasız izin verilebileceğini belirtir. Gebeliğin 18. haftasından sonra gündeme gelen kürtaj taleplerinde ise eylemin sonuçları bakımından değerlendirildiğinde gebe kadının tercihlerinin fetüsün menfaatlerinden üstün olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Abortion issue is a one of the bioethical problems about the beginning of life issues. Peter Singer is known with his works on applied ethics and his views about abortion are described as extreme liberal view. Singer is a major proponent of preference utilitarianism. Preference utilitarianism promotes actions that fulfill the preferences (wants, needs, desires). Singer holds that what is good is desire satisfaction or the fulfillment of preferences and the satisfaction of preferences should be our ultimate end. Also Singer argues that we should weigh all the preferences equally and adopt the course of action most likely to maximize the preferences of all affected. Singer's approach distinguishes from other approaches of ethics about the value of human life issue. Singer does not accept the assumption that our members of our species have distinctive worth or inherent value that puts them above members of other species. Consistent with his utilitarian ethical theory, Singer assesses the abortion issue with arguments of the value of life and the moral status of fetus. A fetus has interest to be protected, when it is able to feel pain after eighteen weeks of gestation. But Singer gives greater weight to the interests of a pregnant woman to have an abortion than the interests of a fetus .