Kamu hukukunda ecrimisil
  1. Tez No: 353900
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AYHAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Hazinenin özel mülkiyetinde olan taşınmaz mallarla Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerler üzerinde herhangi bir hukuki sebebe dayanılmaksızın tasarruf edildiğinin tespiti halinde tasarruf edenden talep edilen bedel ecrimisil olarak adlandırılmaktadır. Hazine Taşınmazlarının olağan yönetim usulleri satış, kiralama, trampa, taşınmaz üzerinde sınırlı aynî hak tesisi ve kullanma izni verilmesi olup ecrimisil bir yönetim usulü değildir. Ancak söz konusu taşınmazların büyük bir kısmı, idare ile herhangi bir hukuki ilişkiye girilmeksizin ve herhangi bir hakka dayanmaksızın gerçek ve tüzel kişilerce işgal edildiğinden ve bu işgallerin önüne geçilemediğinden, ecrimisil de bir yönetim usulü gibi algılanmaya başlanmıştır. Oysa ecrimisil alacağı ile Hazinenin özel mülkiyetinde ya da Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmazların idarenin bilgisi dışında ve herhangi bir hakka dayanmadan kullanılmasının engellenmesi ve kişilerin söz konusu taşınmazlardan faydalanmak istemeleri halinde idare ile izin / sözleşme ilişkisi içine girmeye zorlanması amaçlanmaktadır. Tez de bir kamu hukuku kurumu olan ecrimisile ilişkin idari ve yargısal süreç yargı kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the case of determination of the unlawful or unauthorized occupation on real estates which are in private ownership of the Treasury and state-owned lands, the price requested from the disseisor by the State is defined as mesne profits. Usual administration methods of the treasury lands are sale, lease, barter, establishment of the limited right in rem and usufruct. Therefore implementation of mesne profits is not an administrative method. Yet, due to the fact that a large portion of the public real properties are occupied without entering any relationship with the Administration and without based on any right by the real or legal persons, and these occupations can not be precluded, implementation of mesne profits has begun to be perceived as an administration method. However, the purpose of the implementation of mesne profits is to prevent the utilization of real estates in private ownership of the Treasury and State-owned lands without the knowledge of Administration and without based on any right and to urge the persons in order to enter into permission/contractual relationship with the State who intend to benefit from such real properties. In this thesis, the administrative and judicial process of the implementation of mesne profits, which is a public law institution, will be analyzed in the light of jurisprudence.